.

در گفت وگو با مدیر عامل شرکت کمباین سازی ایران مطرح شد،

نقش مهم آستان قدس رضوی در تامین غذایی کشور

چهل سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد و با نگاهی به صنایع کشور به این نتیجه می‌رسیم که در تولید خیلی از محصولات به خودکفایی دست یافته ایم.

1398/2/9 دوشنبه

استان مرکزی و بالاخص شهر اراک یک شهر صنعتی است که صنایع کوچک و بزرگی آن را در برگرفته اند. در این بین شرکت کمباین سازی ایران نقشی تاثیرگذار در توسعه صنعت این منطقه داشته است. با این بهانه به سراغ  علی اصغر حمیدی فر مدیر عامل شرکت کمباین سازی ایران رفتیم و با او به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید.

در ابتدا تاریخچه مختصری از شرکت کمباین سازی ایران بیان بفرمایید.
شرکت کمباین سازی ایران در ۱۵ آذرماه سال ۱۳۴۸ در شهر اراک تاسیس شد. شرکت ابتدا تحت عنوان شرکت ایران جان دیر فعالیت می کرد که بعدا به شرکت ایران جانساز تغییر نام داد. در سال ۱۳۷۰ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل می شود. بعد از مدتی این شرکت در آذرماه ۱۳۷۳ عضو بورس اوراق بهادار شد و آستان قدس رضوی با توجه به شرایط ۷۳.۷ درصد از سهام این شرکت را خرید.
بعد از انقلاب وتحریم‌هایی که حادث شد، شرکت مجبور به بومی سازی و تولید داخلی می شود تا آنجا که در حال حاضر بیش از ۶۵ درصد از قطعات تولید داخلی است. در برنامه ریزی جدید، بر بومی سازی کاملا تمرکز کرده ایم وعمده محصولات ما از جمله گیربکس و موتور کاملا تولید داخل است.

صادرات محصول به  چه کشورهایی صورت می گیرد؟
از لحاظ قیمت شرایط خوبی داریم و به کشورهایی مثل قزاقستان، ارمنستان، تاجیکستان، عراق، ازبکستان و کشورهای آفریقایی صادرات داشته‌ایم. در حال حاضر هدف ما روی کشورهای ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ارمنستان است. مشکلاتی در انتقال ارز وجود دارد که در برنامه های آتی به دنبال رفع آن هستیم تا بتوانیم به کشورهای دیگر هم صادرات داشته باشیم.

وضعیت کمباین سازی به لحاظ تولید محصول در چه موقعیتی قرار گرفته است؟
در کشور حدود ۱۹ هزار کمباین وجود دارد که از این تعداد حدود ۱۷ هزار کمباین توسط این شرکت تولید شده است. در سال گذشته بالغ بر ۸۰۰ دستگاه کمباین معادل روزی 3دستگاه توسط شرکت کمباین سازی ایران تولید شده است. این شرکت توان تولید ۱۲۰۰ کمباین در سال را نیز دارد اما بر اساس شرایط بازار و نیاز کشور تولید را تنظیم و در همین حد نگاه داشته است.

در سال‌های اخیر در شرکت کمباین سازی ایران چه اقداماتی صورت گرفته است؟
قبل از سال ۹۵ این شرکت سالها دچار رکود بود و در شرایط بد اقتصادی بسر می برد. اما پس از تمهیدات و حمایت های مالی و معنوی آستان قدس رضوی در این سالها شرایط خوبی را شاهد هستیم؛ امنیت شغلی پرسنل برقرار شده است و شرکت توانایی تولید هر تعداد محصول را دارد.
همچنین با تحقیقات میدانی ایرادات وارد بر کمباین ۱۰۵۵را رفع کردیم و کمباین ۱۰۶۰، در برنامه تولید قرار خواهد گرفت. در گذشته تنها محصول ما کمباین بود، در حالی که یکی از برنامه های ما ایجاد مرکز نوآوری است که جهت رفع نیاز مردم ، محصولات جدید را به سبد محصولی شرکت اضافه می کند.  سال 94 شرکت در رکود بود و ازسال ۹۵ تا کنون شرکت سودده بوده است. در سازمان بورس از رتبه ۲۰۲ به رتبه ۱۹۵ رسیدیم و این شفافیت نشان دهنده انضباط مالی  و ساماندهی شرکت است.

لزوم توجه به این صنعت چیست؟
امروزه به راحتی می توان گفت اثر محصول ما در زندگی تک تک ایرانیان حس می شود. اگر کمباین سازی نبود مجبور بودیم برای برداشت محصول گندم وابسته به دیگر کشورها باشیم و از کشورهایی مثل آمریکا و آلمان کمباین تهیه کنیم. امروز کشاورز ما می داند برای برداشت گندم مشکلی ندارد ضمن اینکه قیمت تمام شده و بهره وری محصول هم افزایش می یابد. گندم امنیت غذایی ما را تامین می‌کند و امروز از لحاظ تکنولوژی تولید این محصول استراتژیک هیچ مشکلی نداریم چون دانش ساخت و کارخانه کمباین سازی در کشور وجود دارد.

چه فرصتها و چالش‌هایی را در این مدت پیش رو داشتید؟
یکی از مشکلاتی که در حال حاضر برای کشور وجود دارد، ریزش گندم است. طبق گزارشات وزارت جهاد و کشاورزی سالانه یک میلیون تن گندم کشور به دلیل برداشت به وسیله کمباین های فرسوده دور ریز می‌شود. اگر دولت همانطور که به مصرف سوخت توجه کرد و خودروهای فرسوده کنار گذاشته شد، به گندم هم توجه کند و کمباین های فرسوده از رده خارج شود، می‌توانیم بودجه کلان گندم دور ریخته را به چرخه باز گردانیم.

شرکت کمباین سازی برای چه تعدادی از افراد به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی کرده است؟
در حال حاضر این شرکت به طور مستقیم ۳۶۵ نفر نیرو دارد و حدود ۲ هزار نفر افراد و شرکتهایی هستند که به طور غیر مستقیم با ما کار می کنند، ضمن اینکه هر کمباین خود یک کارخانه است، کارخانه ای که حداقل ۳ نفر نیرو را مشغول کار می کند.

پیرامون فعالیت های شرکت در این زمینه توضیحاتی بفرمایید.
در حوزه اقتصاد مقاومتی نهایت سعی خود را کرده ایم تا فعالیت شرکت وابسته به  قطعات خارجی نباشد. در سال 96 حدود ۳۰۰ کمباین مجهز به موتور ایرانی تولید کردیم. علاوه بر موتور بر روی بومی سازی چند قطعه مهم دیگر نیز در حال کار هستیم.
همچنین، در زمینه نوآوری محصولات سعی داریم محصولات واردتی که جزء نیازهای کشاورزی کشوراست را به سمت تولید داخلی هدایت کنیم.

آیا در حال حاضر محصول جدید در دست اقدام دارید؟
ما تولید چند محصول را در برنامه کاری داریم.  در حال داخلی سازی کمباین نیمه سنگین ۱۰۵۵ هستیم و امیدواریم در نیمه اول سال رونمایی شود. با توجه به اهمیت بهره وری در مرحله برداشت گندم، این کمباین یکی از نیازهای کشور است  که در همین ایام دهه مبارک فجر کار فنی آن آغاز و در سال آینده نمونه آن تقدیم مردم خواهد شد.

چشم اندازتان از آینده شرکت کمباین سازی ایران چیست؟
کمباین سازی ایران وظیفه دارد با ایجاد مرکز نوآوری ماشین آلاتی را که مورد نیاز صنعت کشاورزی است، به سبد محصولات خود اضافه کند. ماشین آلاتی که برای کشاورز نوید آسایش و جلوگیری از هدر رفتن محصول را داشته باشد. از برنامه های آتی شرکت اینست که سالانه حداقل یک محصول به محصولات خود اضافه کند. شرکت در وضعیت خوبی است و به زودی یکی از شرکتهای بزرگ در سطح خاورمیانه خواهد شد.
امروز در شرکت از قراردادهای یکماهه که برای کارگر زنگ خطری بود، خبری نیست و قراردادها ۳ماهه، ۶ماهه و یک ساله است. حقوق معوقه نداریم و حقوق ها تا هفتم هرماه واریز می شود.
کسی باور نمی کرد ما بتوانیم به این توانایی دست یابیم ولی در سایه همدلی به آن رسیدیم. با همدلی توانستیم کمیت تولید را افزایش دهیم و آمار تولید را بالا ببریم. خدا را شکر می کنیم که هیچ مشکلی نداریم. همه درگیر کار هستیم و سفارشات را انجام می دهیم. ما دوباره با محصولاتمان نیاز کشور به واردات را کم خواهیم کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.