.

مصاحبه با بانوی قاری آستان قدس رضوی؛

از مکتب‌خانه‌های قدیمی تا کرسی تلاوت حرم رضوی

در رواق بزرگ حضرت زهرا(س) تنها صدایی که به گوش می‌رسد صوت زیبای و دلنشین قرآن خواندن اوست.

1398/3/12 يكشنبه

گویا در و دیوار این رواق بزرگ هم سراپا گوش شده‌اند تا صدای قرآن خواندن او را بشنوند. شاید شنیدن این تلاوت دلنشین بهانه‌ای باشد برای شروع فعالیت‌های قرآنی کودکان و نوجوانانی که در این محفل نورانی حضور دارند. «راضیه اسکندری» یکی از اساتید قرآنی و قاریان حرم مطهر رضوی است که سال‌ها در زمینه تلاوت و تدریس قرآن کریم فعالیت دارد و این روزها یکی از مرتلین محفل جزء ‌خوانی خواهران در حرم مطهر رضوی است. گفت‌وگو ما با این بانوی قاری را در ادامه می‌خوانید.

چه عواملی موجب شد در مسیر قرآن قرار بگیرد؟
فعالیت‌های قرآنی من به صورت جدی با شرکت در کلاس‌های قرآن حرم مطهر رضوی آغاز شد. در حال حاضر حدود 25 سال است که در این مکان مقدس فعالیت قرآنی دارم که این فعالیت‌ها شامل شرکت در کلاس‌های مختلف و نشستن پای درس اساتید قرآنی و همچنین تدریس به قرآن آموزان بوده است. حدود 15 سال است که به صورت تخصصی در زمینه تلاوت و ترتیل‌خوانی قرآن کریم فعالیت می‌کنم.
 
اولین مربی قرآن شما چه کسی بود؟
در آن دوران همچون امروز کلاس‌‌ها و مهدهای قرآنی وجود نداشت، ابتدا قرآن‌خوانی را در محضر مادرم شروع کردم. بنابراین اولین مربی من مادرم بود. در قدیم برخی از خانم‌ها در خانه خودشان مکتب قرآن داشتند و به بچه‌ها روخوانی قرآن آموزش می‌دادند مدتی هم در دوران کودکی در این مکتب‌خانه‌های خانگی شرکت می‌کردم و به صورت مختصر با روخوانی قرآن آشنا شدم.

تلاوت قرآن در حرم رضوی و برای زائران و مجاوران امام رضا(ع) برای شما با چه حس و حالی همراه بوده است؟
این حس و حال را اصلا نمی‌شود در قالب کلمات و جملات توصیف کرد. حسی که هنگام تلاوت در این مکان مقدس دارم در هیچ جای دیگر ندارم. اصلا ورود در چنین فضای پاکی فقط با عنایت امام رضا(ع) صورت می‌گیرد. قرائت در این فضای نورانی همیشه برای من با احساس آرامش و نشاط همراه بوده است.

زمانی که به تازگی قدم در عرصه قرآن آموزی گذاشته بودید، فکرش را می‌کردید که روزی بر کرسی تلاوت حرم مطهر رضوی بنشینید؟
اوایل اصلا فکرش را  هم نمی‌کردم. من به حرم می‌آمدم تا از محضر اساتید قرآنی بهره‌مند شوم ولی با عنایت امام رضا(ع) این امکان برای من فراهم شد و در حال حاضر حدود شش سال است که به عنوان قاری و مرتل در حرم امام رضا(ع) قرائت می‌کنم و این بزرگ‌ترین افتخار زندگی من است.

چه افتخارات قرآنی در طول بیست و پنج سال فعالیت قرآنی نصیب شما شده است؟
تاکنون در مسابقات مختلف قرآنی در سطح کشور و استان شرکت کرده‌ام و به لطف خدا و عنایت امام رضا(ع) در سال 95 موفق شدم رتبه اول رشته ترتیل مسابقات اوقاف که مهمترین مسابقات کشوری است را از آن خود کنم. در مسابقات سازمان تبلیغات نیز رتبه برتر کشور را دارم. همچنین رتبه اول مسابقات قرآنی سپاه را نیز در کارنامه فعالیت‌های قرآنی خود دارم.

قطعا به عنوان قاری در مکان‌های مختلفی تلاوت قرآن انجام داده‌اید بهترین تلاوت شما در کجا رقم خورده است؟
معمولا همه قاریانی که دارای رتبه اول کشوری هستند بهترین تلاوت خود را همان تلاوت می‌دانند. ولی بهترین تلاوت‌های من در حرم امام رضا(ع) رقم خورده است. به خصوص بعضی از تلاوت‌ها که با یک نشانه‌ها خاصی همراه بوده است. مثلا یک روز بعد از نشستن در جایگاه تلاوت مانده بودم چه سوره‌ای را برای حاضران تلاوت کنم. تصمیم گرفتم که آیه تطهیر اهل‌بیت(ع) را تلاوت کنم وقتی قرآن را باز کردم دقیقا همان آیات آمد. این اتفاق برای من خیلی جالب بود و آن تلاوت بهترین تلاوت من بود.

مأنوس بودن با کتاب خدا و تلاوت آیات نورانی آن چه برکاتی در زندگی برای شما داشته است؟
قطعا مأنوس بودن با قرآن برکات بسیاری در زندگی انسان دارد. از همه مهم‌تر این است که صبر انسان زیاد می‌شود کسی که با قرآن مأنوس است و دلباخته قرآن است بهتر می‌تواند در مسیر زندگی راه درست را انتخاب کند. چرا که تلاوت قرآن و تفکر و تعمق در آیات این کتاب آسمانی باعث می‌شود که این مفاهیم برای تلاوت کننده درونی و نهادینه شود و همواره دستورات الهی را که در آیات قرآن نهفته شده است را جلوی چشم خود داشته باشد.

گفت‌وگو از: بتول پرهیزکار
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.