.

توسط کشت و صنعت انابد محقق شده است؛

تولید پنبه در اراضی شور؛ بستری برای تبدیل نقاط ضعف به قوت

شور شدن منابع آب و خاک در کشور یکی از پیامدهای بحران کم آبی به ویژه در سال‌های اخیر به حساب می‌آید، اما در این بین تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها نقش بسیار تأثیر‌گذاری در گذر از این شرایط دارد.

1398/3/18 شنبه

یکی از مجموعه‌هایی که از این شرایط به نحو احسن استفاده کرده و به واقع نقاط ضعف را به قوت تبدیل کرده است، کشت و صنعت انابد تابعه هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی سازمان اقتصادی رضوی است که با کشت محصول پنبه و توسعه آن در اراضی شور این منطقه، به این نظریه جامه عمل پوشانده است. این کشت و صنعت با کسب امتیاز تولید انحصاری ارقام ورامین و خورشید پنبه، توانسته خود را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌ها در زمینه تولید و توزیع وش و بذر پنبه در کشور معرفی کند. با توجه به آغاز کشت این محصول، گفت و گویی با احمد هراتی؛ مدیر کشت و صنعت انابد داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

این شرکت چه سالی تولید انحصاری هر یک از ارقام ورامین و خورشید را به دست آورده است؟
تولید انحصاری رقم ورامین سال 1395 و رقم خورشید در سال 1396 توسط کشت و صنعت انابد کسب شده است. این واگذاری طی انعقاد قراردادی با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور و مدیر هماهنگی و امور اقتصادی سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی صورت گرفته است.

این مجموعه تولید انحصاری ارقام مذکور را در چه محدوده‌ای از کشور بر عهده دارد؟
با کسب امتیاز تولید انحصاری ارقام خورشید و ورامین، تولید و توزیع وش و بذر پنبه در استان خراسان رضوی و سایر استان‌های کشور توسط این کشت و صنعت انجام می‌شود و در سال زراعی جدید نزدیک به 700 تن بذور اصلاح شده توزیع شده است.

در سال جاری چه مساحتی را به کشت پنبه اختصاص خواهید داد؟
در سال جاری مساحت 345 هکتار از اراضی شرکت به کشت دو رقم مذکور اختصاص داده شده است. کشت امسال از پانزدهم اردیبهشت ماه آغاز شده و تا بیست و پنجم خرداد ماه جاری به طول خواهد انجامید.

این کشت و صنعت با چه رویکرد و هدفی تولید انحصاری ارقام مذکور را در اختیار گرفته است؟
به دلیل شور شدن منابع آبی و خاک اراضی منطقه انابد، بافت سبک خاک واز طرفی رویکرد تولید بذر با کیفیت برای کشاورزان و ارزش‌آوری این محصول برای مجموعه، کشت محصولات مقاوم به شوری به ویژه پنبه در دستور کار کشت و صنعت انابد قرار گرفته است. علاوه بر این، با توجه به منابع آبی و خاک در اختیار این مجموعه و نیز به منظور استفاده بهینه از منابع مزبور برای تولید و تکثیر بذر پنبه در استان و خارج از استان و ایجاد ارزش افزوده برای این کشت و صنعت، رقم‌های ورامین و خورشید که یکی از مهم‌ترین ارقام مورد استقبال کشاورزان می‌باشد، انتخاب شده است. از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این ارقام، می‌توان به عملکرد مناسب، راندمان تولید بالا، زود‌رس بودن، سازگار با اقلیم منطقه، مقاومت بیشتر نسبت به آفات و بیماری‌ها در مقایسه با سایر ارقام و... اشاره کرد.

برای افزایش تولید این محصول چه اقداماتی را در دستور کار دارید؟
در این راستا مواردی همچون استفاده از برنامه تغذیه مناسب، مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها، استفاده از بذور با کیفیت، تجهیز اراضی به سیستم‌های آبیاری نوین و... همراه با نظارت مستمر کارشناسان این مجموعه در دستور کار قرار گرفته شده است.

تولید انحصاری بذر و وش پنبه توسط کشت و صنعت انابد چه تأثیری بر توسعه کشت در منطقه داشته است؟
با بالا رفتن قیمت جهانی وش پنبه و همچنین افزایش عملکرد و راندمان تولید کشاورزان به منظور خالص‌سازی رقم‌ها خورشید و ورامین، در سال جاری شاهد استقبال بیش از پیش کشاورزان برای توسعه این محصول بوده‌ایم.

آبیاری این اراضی به چه روشی انجام می‌شود؟ این روش چه مزایایی دارد؟
بخشی از مزارع اختصاص داده شده به کشت پنبه با استفاده از سیستم تحت فشار نوار تیپ و بخشی نیز به صورت غرقابی آبیاری می‌شود. از جمله مزایای سیستم آبیاری تحت فشار تیپ می‌توان به توزیع یکنواخت کود و سم، سرعت در آبیاری و تسهیل در اتوماتیک شدن آبیاری اشاره کرد. یکنواختی بیشتر پخش آب در زمین ناهماهنگ، انجام آبیاری‌های سبک و سنگین، نیاز به نیروی انسانی کمتر، ایجاد تغییرات مطلوب در وضعیت آب و هوایی مزرعه و عملکرد بالاتر به لحاظ کیفی و کمی بخشی دیگر از مزایای سیستم آبیاری تحت فشار قطره‌ای از نوع تیپ به شمار می‌رود. علاوه بر این، ضمن مدیریت خاموشی منابع آبی، الگوی کاشت محصولات در مقایسه با آبیاری غرقابی ثابت نگه داشته می‌شود.

گستره و نحوه فروش این محصول چگونه است؟
محلوج تولیدی به مجموعه داخلی آستان قدس رضوی یعنی شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان و بذر برداشت شده نیز در داخل استان خراسان رضوی و بخشی در خارج استان به فروش می‌رسد.

این مجموعه تأمین بذور پنبه کدام یک از شرکت‌های کشاورزی سازمان اقتصادی را بر عهده دارد؟
کشت و صنعت انابد به جز فروش این محصول در کشور، ارقام ورامین و خورشید را در مجموعه‌هایی همچون کشت و صنعت تربت حیدریه، کشت و صنعت سرخس، موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان و شرکت کشت و صنعت اسفراین عرضه کرده است.

برداشت پنبه از چه زمانی آغاز می‌شود؟
برداشت این محصول از اوایل مهر ماه سال جاری آغاز می‌شود و تا دی ماه ادامه پیدا می‌کند.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.