.

نگاهی به فعالیت‌های دو ساله امور ایثارگران آستان قدس رضوی؛

آستان قدس رضوی طلایه‌دار فرهنگ ایثار و شهادت

آستان قدس رضوی با توجه به بند هفت منشور هفتگانه رهبر معظم انقلاب بر این باور است که باید بیش از گذشته با برنامه‌ریزی مناسب و اصولی در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت همت گمارد.

1397/10/13 پنجشنبه

همچنین به عنوان یکی از مهمترین مراکز مذهبی ـ فرهنگی جهان اسلام، پرچم‌دار فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) شود، همان اسلامی که واژه‌های جهاد، ایثار و شهادت تنها در این فرهنگ معنی و مفهوم اصلی خود را پیدا می‌کند.

تدوین سه بخش سند ترویج فرهنگ جهاد
وجود مضجع شریف ثامن‌الحجج(ع) در مشهد به عنوان قبله قلوب عاشقان و زائران حضرت رضا(ع) آن هم در مقیاسی ده‌ها میلیونی در سال فرصتی بی‌نظیر را برای ترویج مفاهیم اسلام ناب محمدی(ص) از جمله ایثار و شهادت فراهم کرده است. طبق گفته محمدعلی اربابی مشاور در امور ایثارگران آستان قدس رضوی، اوایل آبان سال 95 امور ایثارگران به دستور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی شروع به کار کرد و سند ترویج و تحکیم فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت آستان قدس رضوی در سه بخش سیاست‌ها، نمادسازی و تشکیلات تدوین و ابلاغ شده است».

ترویج فرهنگ جهاد در رفتار مدیران آستان
ترویج، نهادینه‌سازی و صیانت از فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت در اندیشه و رفتار مدیران، کارکنان و خدام آستان قدس رضوی و مؤسسات وابسته از سیاست‌های تنظیمی در سند ترویج و تحکیم فرهنگ جهاد ایثار و شهادت آستان قدس رضوی است. مشاور در امور ایثارگران آستان قدس رضوی در ادامه می‌گوید «اولویت دادن به ایثارگران در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های آستان قدس رضوی در زمینه‌های مختلف، مجاهدپروری از طریق ارائه الگوهای جهاد، حماسه، فداکاری و معرفی قهرمانان عرصه جهاد، ایثار و شهادت، تولید آثار فرهنگی، هنری و ادبی با رویکرد فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت در سطح ملی و فراملی با الهام از تعالیم حضرت رضا(ع)، احیاء، تقویت و ترویج شعارها، نمادها و آیین‌های ایرانی ـ اسلامی در حوزه مرتبط با فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت، اولویت دادن به ایثارگران در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های آستان قدس رضوی در زمینه‌های مختلف از دیگر سیاست‌های امور ایثارگران به شمار می‌رود».

نمادهای ترویج فرهنگ جهاد و شهادت
القاب «شهید» و «الصدیق الشهید» برای امام رضا(ع) و طراحی بسته مفهومی و ادبیاتی مرتبط برای بهره‌گیری از فرازهای مرتبط در زیارت مأثوره از جمله نمادهای پیشنهادی امور ایثارگران است که در توضیح بیشتر اربابی، می‌افزاید «استفاده حداکثری از ترکیب «مشهدالرضا(ع)» به جای «مشهد»، نامگذاری یکی از اماکن متبرکه به نام «باب‌الشهدا(ع)» و طراحی آرایه‌های معماری آن مبنی بر مفاهیم جهاد، ایثار و شهادت، ایجاد موزه مردمی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با تکیه بر قالب‌های نو و با حفظ هویت بومی و تاریخی به منظور نگهداری آثار و وصایای شهدا و کلیه برنامه‌ها، مراسم‌ها، آیین‌ها و اقدامات آستان قدس رضوی در حوزه «جهاد»، «ایثار» و «شهادت» موارد پیشنهادی به تولیت آستان قدس رضوی است که ضمن تأیید اجرایی خواهد شد».

ایثارگر
90 شهید و 13 نفر آزاده و 200 جانباز سند افتخار آستان قدس رضوی در طول هشت سال دفاع مقدس هستند. بنابر توضیح مشاور در امور ایثارگران آستان قدس رضوی، عیادت از هزار و 215 خانواده ایثارگر اعم از شهدا، جانبازان و آزادگان، برگزاری دو مراسم و بزرگداشت برای جانبازان و آزادگان و عیادت از 630 جانباز در آسایشگاه‌شان، شناسایی و عیادت از 26 خانواده شهید از شهدای عاشورای رضوی از جمله اقدامات شاخصی است که امور ایثارگران آستان قدس رضوی در مدت بیش از دو سال انجام داده است.

اعزام خانواده‌ شهدا به عتبات‌عالیات

برای نخستین‌بار آستان قدس رضوی سرکشی و عیادت از خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و آزادگان آستان قدس رضوی را به طور برنامه‌ریزی شده در دو نوبت داشته است که مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفته و بارها رضایت خود را از این اقدام مثبت اعلام کردند. مشاور در امور ایثارگران آستان قدس رضوی به ارائه خدمات به خانواده شهدا اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد «برای اولین‌بار سرکشی و عیادت از 175 خانواده‌ معظم شهدای مدافع حرم اعم از ایرانی و مهاجر را داشتیم که مورد استقبال آنان قرار گرفته است و همچنین از 114 پدر و مادر شهدایی که بیش از یک شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند در سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی عیادت کرده‌ایم. برای نخستین‌‌بار نیز دو کاروان از خانواده‌های شهدای آستان قدس را با همکاری بسیج آستان قدس رضوی به عتبات عالیات فرستادیم».
اربابی در ادامه می‌افزاید «برای اولین‌بار یادواره شهدای عاشورای حرم رضوی تحت عنوان «عاشورا در عاشورا» را برگزار کردیم و همچنین در برگزاری یادواره شهدای مهاجر مدافع حرم همکاری مؤثر داشتیم. عیادت و بازدید از 57 خانواده‌ معظم شهدای بیش از یک شهید و 57 جانباز 70 درصد در استان سیستان و بلوچستان هم اکنون در حال انجام شدن است که تا ایام دهه مبارکه فجر سال جاری به اتمام خواهد رسید و همچنین از کلیه خانواده‌های شهدای خراسان جنوبی ساکن مشهد که همکاری موثر در اجرا اولین یادواره شهدا با عنوان «عاشورا در عاشورا» داشتند، بازدید انجام شده است».

طرح با ایثارگران حریم حرم

به منظور تردد آسان جانبازان به مراکز اداری، فرهنگی، علمی، آموزشی و ورزشی متعلق به آستان قدس رضوی و همچنین در حرم مطهر، وضعیت جسمی جانبازان لحاظ شده و تردد آنها به راحتی انجام خواهد شد. مشاور در امور ایثارگران آستان قدس رضوی درباره خدمات به جانبازان نیز می‌گوید «برای نخستین‌بار از جانبازان 70 درصد ساکن در استان خراسان رضوی به تعداد 609 جانباز با طرح «با ایثارگران حریم حرم»، جانبازان 70 درصد خراسان‌ شمالی به تعداد 87 جانباز و خراسان جنوبی به تعداد 36 جانباز در محل سکونت‌شان و همچنین از جانبازان اعصاب و روان مستقر در آسایشگاه‌شان و 70 درصد نخاعی در آسایشگاه امام خمینی(ره) عیادت کردیم. مراسم روز جانباز و تقدیر از جانبازان آستان قدس رضوی نیز از دیگر برنامه‌هایی بود که برای یادگارهای دفاع مقدس انجام شده است».

تهیه دایره‌المعارف شهدا
امور ایثارگران آستان قدس رضوی تهیه دایره‌المعارف شهدای آستان قدس رضوی و شهدای مدفون در حرم مطهر رضوی را نیز در دستور کار دارد. اربابی در توضیح بیشتر می‌افزاید «دایره‌المعارف 20 شهید دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در مرحله چاپ است و در آینده نزدیک نیز به جمع‌آوری زندگینامه سایر شهدا آستان قدس رضوی و شهدای مدفون در حرم اقدام خواهیم کرد».

برنامه‌های آتی
762 شهید والامقام انقلاب، ترور، هشت سال دفاع مقدس، فاجعه حج سال 66، شهدای منا و... در رواق‌ها، صحن‌ها و بهشت ثامن‌الائمه(ع) حرم مطهر مدفون هستند که یادواره این شهدا نیز در دستور کار امور ایثارگران آستان قدس رضوی قرار دارد. طبقه گفته اربابی، برگزاری یادواره 392 شهید روحانی سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و فضا آرایی قبور مطهر شهدا مدفون در حرم مطهر رضوی به ویژه تعداد 585 شهیدی که در صحن آزادی مدفون هستند از دیگر برنامه‌های آینده مرکز امور ایثارگران به شمار می‌رود.

گزارشگر: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.