.

کتاباران، طرحی برای دوستی نوجوانان با یار مهربان

«کتاباران»؛ شبکه دانش‌آموزی ترویج مطالعه کتاب، یکی از طرح‌های به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) برای ترغیب و تشویق دانش‌آموزان به کتابخوانی است که 22 آذر با شعار «فقط کتاب می‌تواند جای کتاب را پر کند» در دبیرستان‌های دخترانه مشهد اجرا ‌شد. در قالب این طرح 200 دانش‌آموز از مدارس مختلف سطح شهر مشهد به عنوان مبلغ کتاب در مدارس خود فعالیت می‌کنند.

1397/10/10 دوشنبه


اولین اثری که در این طرح مطالعه شد،کتاب «سلطان طوس» نوشته مرتضی کربلایی‌لو بود. که ابتدا دانش‌آموزان این اثر را با دقت مطالعه کردند و بعد با نویسنده این اثر دیدار و چگونگی نگارش و اهداف نویسنده برای نوشتن این اثر آگاهی پیدا کردند.
 در خصوص اجرای این طرح و چگونگی اجرای آن حسین سعیدی، مدیرعامل به‌نشر( انتشارات آستان قدس رضوی) می‌گوید: «سال گذشته اردوهای دانش آموزی از سطح مدارس مشهد مقاطع مختلف دبیرستان به فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر انجام شد که در این طرح دانش‌آموزان بدون واسطه با کتاب‌های این انتشارات آشنا شدند. این طرح به صورت موفقیت آمیز اجرا شد که در ادامه طرح اردوهای دانش‌آموزی، طرح «کتاباران» پیشنهادی شد که در قالب آن، افراد علاقه‌مند به حوزه کتاب شناشایی شوند و یک سری دورهمی‌های دوستانه و یا خانوادگی با دانش آموزان کتابخوان در فروشگاه مرکزی به نشر برگزار شود».

دورهمی‌های دوستانه با کتاب
 طرح «کتاباران» در مقاطع دبیرستان اجرایی می شود که هر هفته گردهمی‌های دانش‌آموزان با حضور  نویسندگان و برخی از عوامل چاپ کتاب مانند گرافیست‌ها، صفحه آرا و ویراستان در  در فروشگاه‌ مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان با فرایند چاپ و انتشار یک اثر آشنایی پیدا کنند. سعیدی در ادامه می‌گوید:« در این طرح قصد براین است که دانش‌آموزان با عوامل اصلی تولید کتاب آشنا شوند که امیدواریم یک قدم مثبت در این زمینه برداریم».
به گفته سعیدی یکی از ویژگی‌های مهم طرح «کتاباران» این است که در یکی از فروشگاه‌های قدیمی شهر مشهد، فروشگاه مرکزی به‌نشر برگزار می‌شود و دیگر اینکه دورهمی‌های دوستانه به صورت حضوری با محوریت کتاب انجام می‌شود.
به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در راستای ترویج فرهنگ مطالعه، در طول سال بیش از 60 عنوان برنامه تبلیغی و ترویجی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی اجرا کرده است که طرح کتاباران یکی از آن‌ها است. مدیرعامل به‌نشر( انتشارات آستان قدس رضوی) در ادامه می‌گوید:«طرح «کتاباران» یک طرح ترویجی است که با هدف شناسایی استعدادهای برتر و نویسندگان نو قلم انجام می‌شود. این طرح در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تاثیر به سزایی دارد. در قالب این طرح، حلقه‌های دورهمی دوستانه در فروشگاه به‌نشر شکل می‌گیرد که بعدا در مدارس نیز این دورهمی‌ها برگزار خواهد شد که همین فضای دوستانه سبب تشویق دانش‌آموزان به کتابخوانی می‌شود».

پروانه؛فعال‌ترین برند کتابی کشور در حوزه کودک و نوجوان
به نشر یکی از قدیمی‌ترین انتشارت کشور و بزرگترین ناشر شرق کشور است که بیش از 30 سابقه  دارد . حدود 2 هزار عنوان کتاب در این انتشارات منتشر شده است. سهم بالایی کتاب‌های منتشر شده به‌نشر متعلق به نوجوانان است که سعیدی در این زمینه ادامه می‌دهد: «حدودا 40 تا 50 درصد آثار به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) اختصاص به نوجوانان و کودکان دارد که با برند «پروانه» چاپ و منتشر می‌شود. برند «پروانه» به‌نشر یکی از فعال‌ترین و کیفی‌ترین برندهای کتابی کشور در حوزه کودک و نوجوان است که ما بنا داریم در سه محور معارف اسلامی، سبک زندگی رضوی و سنت و سیره اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به برند برتر و اصلی کشور تبدیل شویم که در حال حاضر تولیدات خوبی در این زمینه تولید شده است».
سعیدی تاکید می‌کند:«به‌نشر ( انتشارات آستان قدس رضوی) برای آشنایی بیشتر نوجوانان و کودکان با اهل بیت(ع)، اقدام به تولید آثار فاخر دینی کرده است که در این زمینه یک گروه علمی در به‌نشر با حضور جمعی از داستان نویسان برتر کشور تشکیل شده که 14 رمان ویژه اهل بیت(ع) را برای کودکان و نوجوانان نوشته شود. آثار خیلی خوبی در سبک دینی و سبک رضوی برای کودکان آماده شده است. هم چنین آثاری در حوزه احکام، اخلاق و معارف اسلامی تولید شد و برخی از آثار نیز در دست اقدام است که امید می‌رود در آینده نه چندان دور به‌نشر به یکی از کیفی‌ترین و بهترین ناشرین دینی و مذهبی کشور تبدیل خواهد شد».

کتاباران و زمینه انس بیشتر با کتاب
مهدیه عزتیان، دانش‌آموز پایه دهم انسانی که در طرح «کتاباران» شرکت  کرده است، می‌گوید: «معتقدم کتاب خواندن یعنی نفس کشیدن در دنیای آلودگی‌ها، از این رو در این طرح شرکت کرده‌ام تا با مطالعه آثار خوب به‌نشر و دیگران ناشران سراسر کشور با دنیای کتاب بیشتر آشنا شوم و بتوانم در زمینه‌های فرهنگی بیشتر فعالیت کنم و با آشنا کردن دوستانم در مدرسه با کتاب‌های به‌نشر در ترویج فرهنگ مطالعه سهمی داشته باشم. وقت‌‌های خالی‌ام را کتاب مطالعه می‌کنم و داستان می‌نویسم. تاکنون کتاب‌های زیادی مطالعه کرده‌ام که بیشتر آن‌ها رمان بوده است. امیدوارم در این طرح،کتاب‌های خوبی را مطالعه کنم و به دوستانم معرفی کنم».
 وی در خصوص اجرای این طرح در مدارس می‌گوید: «به نظر من این طرح در تشویق دانش‌آموزان به کتابخوانی بسیار موثر است، چرا بیشتر دانش‌آموزان برای آماده شدن کنکور و ورود به دانشگاه کتاب می‌خوانند. وقتی دانش‌آموزان در این طرح شرکت می‌کنند نه تنها از درس خواندن عقب نمی‌افتند بلکه با کتابخوانی و فعالیت‌های فرهنگی آشنایی پیدا می‌کنند. به نظر می‌رسد اگر در سطح کشور طرح‌های مختلفی با محوریت کتابخوانی برگزار شود و جوانان و نوجوانان ما بیشتر با کتاب انس بگیرند، قطعا شاهد رشد بیشتر کشور در زمینه‌های مختلف علمی خواهیم بود».
شادی ابراهیمی، یکی دیگر از دانش‌آموزان شرکت کننده در این طرح می‌گوید: «کتاب خواندن را بسیار دوست دارم و تاکنون کتاب‌های «خاطرات سفیر»، «هوای من»، «یادت باشد»، «دختران آفتاب»،«من می‌توانم» و ... را مطالعه کرده‌ام. در این طرح شرکت کرده‌ام تا بتوانم با آثار خوب و چگونگی نوشتن کتاب آشنا شوم و دوستانم را به کتابخوانی تشویق کنم.از مسئولان به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) تقاضا دارم به مدارس بیایند و اطلاع رسانی کنند تا دانش‌آموزان بیشتر با این انتشارات و آثارش آشنایی پیدا کنند».
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.