.

نگاهی بر خدمات پرستاران مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی

نبض زندگی در دستان شفابخش اسوه‌های صبر

هر روز با اخلاص راهی دارالشفاء امام رضا(ع) می‌شود تا روپوش سفیدش را بپوشد و به زائران و مجاوران بیمار خدمت کند. زائرانی که گاه زبانش را نمی‌داند، اما با صبر و مهربانی پذیرای آنان است. در این میان، دیدن گنبد طلایی بارگاه ملکوتی رضوی و راز و نیاز با شمس الشموس(ع) آرامش‌بخش روح و جسمش است.

1397/10/22 شنبه

او پرستاری است که با علاقه فراوان این شغل پراسترس را انتخاب کرده است تا لحظه‌های ناب عمرش را در مسیر رضایت بیماران و خانواده‌های آنان سپری کند. به مناسبت سال‌روز ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار با تعدادی از پرستاران شاغل در مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی به گفت‌وگو نشستیم تا با خدمات پرستاری این مؤسسه در دارالشفاء امام رضا(ع) و پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی حرم مطهر رضوی بیشتر آشنا شویم.

از احیای قلبی تا تزریقات و سرم‌تراپی
در گذشته‌های دور، افرادی تحت عنوان «بیماردار» در دارالشفاء امام رضا(ع) خدمت می‌کردند. آنان همان پرستاران امروزی بودند که وظیفه مراقبت از بیماران را برعهده داشتند. امروزه به‌واسطه تنوع خدمات پزشکی دارالشفاء، پرستاران در واحدهای مختلف درمانی مشغول به‌کار هستند؛ از واحدهای تزریقات و اورژانس گرفته تا واحدهای دیالیز و شیمی‌درمانی. مدیر درمان مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی با بیان اینکه بیش از 80 پرستار در این مؤسسه مشغول به کار هستند، ابراز می‌کند: «خدمات پرستاری شامل تزریقات، پانسمان، سرم‌تراپی، نوار قلب، احیای قلبی- ریوی و...، به‌صورت شبانه‌روزی به زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در دارالشفاء امام رضا(ع) ارائه می‌شود». انجام این خدمات در واحدهای تزریقات، پانسمان و سرم‌تراپی مجزای خواهران و برادران و همچنین واحد اورژانس این مرکز درمانی صورت می‌گیرد. دکتر حسن اخوان مهدوی ادامه می‌دهد: «در 9 ماهه نخست سال جاری، در مجموع افزون بر 206 هزار و 200 بیمار از خدمات تزریقات، بیش از چهار هزار و 800 بیمار از خدمات پانسمان، افزون بر 17 هزار و صد بیمار از خدمات سرم‌تراپی، بیش از 9 هزار و صد بیمار از خدمات نوار قلب و همچنین افزون بر 37 هزار و 800 بیمار از خدمات اورژانس این دارالشفاء بهره‌مند شدند». معصومه حیدرنژاد از جمله پرستاران باتجربه این مؤسسه است که 16 سال سابقه خدمت دارد. او در میان جمع بانوان پرستار واحد تزریقات، پانسمان و سرم‌تراپی با بیان اینکه بعضی ایام خاص باتوجه به حضور خیل عظیم زائران در این آستان ملکوتی شیفت‌های کاری طولانی‌تر و فشرده‌تری دارند، می‌گوید: «خدمت در جوار حرم مطهر رضوی بسیاری از تنش‌ها و استرس‌های شغل پرستاری را کاهش می‌دهد». حیدرنژاد با اشاره به حضور زائران غیرایرانی در میان بیمارانی که از اقصی نقاط کشور به این مرکز درمانی مراجعه می‌کنند، می‌افزاید: «بیشتر پرستاران این مرکز با زبان‌های انگلیسی و عربی برای ارائه خدمات بهتر به زائران غیرایرانی آشنا هستند. البته دارالشفاء دارای مترجم زبان عربی هم است». او خاطراتی هم از دقایق حساس احیای بیماران در دارالشفاء امام رضا(ع) دارد. بازگشت بیماران به زندگی همیشه لحظه زیبا و شادی برای آنان است. در ادامه مسعود ایمانی‌نسب پرستار جوانی که در واحد اورژانس دارالشفاء در حال کنترل فشار خون پیرمردی است، از معنویت فضای خدمت در این مرکز درمانی می‌گوید و آن را مهم‌ترین وجه تمایز کار در مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی نسبت به دیگر مراکز پزشکی سطح شهر می‌داند. همچنین حمید نخعی به سابقه پنج سال خدمت پرستاری خود در جوار حرم مطهر رضوی اشاره و ابراز می‌کند: «حضور در این حریم نورانی و خدمت به زائران و مجاوران آن مایه سعادتم است، چرا که توفیق زیارت هر روزه بارگاه منور امام هشتم(ع) نصیب هرکسی نمی‌شود».

همدلان بیماران صعب‌العلاج
با دقت خاصی در حال تزریق داروهای بیماران صبوری است که با بیماری سرطان در حال مبارزه هستند. او پرستاری است که در واحد شیمی‌درمانی این دارالشفاء انجام وظیفه می‌کند. آخر بعضی از پرستاران مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی دوره‌های خاصی مانند شیمی‌درمانی و همودیالیز را گذرانده‌اند و در این واحدهای دارالشفاء امام رضا(ع) مشغول خدمت هستند. خدیجه یونسی با تأکید بر اینکه گاهی تزریق داروهای ضدسرطان یا شیمی درمانی با عوارضی همراه است و باید در مراکز خاصی انجام شود، می‌گوید: «دارالشفاء امام رضا(ع) با دارابودن واحدهای آزمایشگاه و رادیولوژی و حضور مداوم پزشک در آن موجب شده تا این بیماران با آرامش بیشتری به واحد شیمی‌ درمانی آن مراجعه کنند». در این میان، زهرا رسولی‌نژاد پرستاری است که از ابتدای تأسیس واحد همودیالیز در زمستان سال 1395 در دارالشفاء امام رضا(ع) به بیماران زائر و مجاور دیالیز خونی(همودیالیز) این مرکز خدمات‌رسانی می‌کند. او بیان می‌کند: «پس از آنکه بیمار به دستگاه همودیالیز متصل می‌شود، شرایط جسمانی‌اش مانند فشار و قند خون مدام باید توسط پرستاران کنترل شود، چرا که آنان بیماران حساسی هستند». رسولی‌نژاد معتقد است یک پرستار در هر مکانی باید به بهترین شکل ممکن به بیماران خدمت کند. همچنین او درباره وجه تمایز زائران و مجاوران بیمار حاضر در واحد همودیالیز دارالشفاء می‌گوید: «این زائران بیمار با نگاهی متفاوت و به امید شفای امام رضا(ع) به این واحد درمانی مراجعه می‌کنند».

جان‌بخشی در حریم حضرت دوست
وقتی به صحن‌ و سرای حضرت دوست قدم می‌گذارید، فعالیت پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی در صحن‌ها و رواق‌ها مایه آرامش‌تان می‌شود. پایگاه‌هایی که تخت‌های سفید و مستطیلی، قفسه‌های مملو از داروهای اورژانسی، کپسول‌ اکسیژن، برانکارد و...، همگی با نظم خاصی در آنها قرار گرفته است. پرستاران این پایگاه‌ها آماده خدمات‌رسانی و راهنمایی بیماران مراجعه‌کننده و یا اعزام بر سر بالین بیماران اورژانسی در اماکن متبرکه هستند. مدیر درمان مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی به مشارکت پرستاران خادم‌یار سلامت اعزامی از دارالشفای امام رضا(ع) در ارائه خدمات در مرکز مجهز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر رضوی اشاره و ابراز می‌کند: «جمعی از پرستاران این مؤسسه در هفت پایگاه ثابت فوریت‌های پزشکی شامل پنج پایگاه ویژه برادران در صحن‌هایی مانند جمهوری اسلامی، آزادی و انقلاب اسلامی و دو پایگاه ویژه خواهران در رواق‌های حاتم‌خانی و دارالاجابه و همچنین مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت آماده ارائه خدمات شبانه‌روزی و رایگان به بیماران اورژانسی این آستان نورانی هستند. البته در ایام خاص مانند زمان سال تحویل و برگزاری نماز عید فطر، نیروهای پرستاری این پایگاه‌ها تقویت شده و تعدادی پایگاه اورژانس سیار هم به تعداد آنها افزوده می‌شود». به‌طور معمول به منظور ارائه خدمات پزشکی به بیمارانی مثل بیماران قلبی و ریوی یا بیمارانی که برای شفا مقیم پشت پنجره فولاد می‌شوند، با پایگاه‌های اورژانس این آستان مقدس تماس گرفته شده تا پرستاران توانمند در اولین فرصت بر سر بالین بیمار حاضر شوند. مجید طاحونه‌ساز کارشناس پرستاری این مؤسسه در پایگاه فوریت‌های پزشکی صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی می‌گوید: «به محض آنکه وارد این آستان ملکوتی می‌شوم، انرژی مثبت تمام وجودم فرا می‌گیرد و تمام دغدغه‌های زندگی روزمره‌ام را در یک لحظه فراموش می‌کنم. به عبارتی در این فضای نورانی کار نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم».

ویژگی‌های یک پرستار نمونه
در کنار پرستاران شاغل در مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی، جمعی از پرستاران خادم‌یار سلامت مستقر در دارالشفاء امام رضا(ع) در برنامه‌هایی مثل ارائه خدمات رایگان پزشکی به بیماران مناطق محروم مشهد یا خدمات پایش سلامت زائر و مجاور با این مؤسسه همکاری می‌کنند. محمد کاظمی از جمله این پرستاران خادم‌یار است که چندی پیش در اجرای طرح پایش سلامت کارکنان معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی در پایگاه سیار اهدای خون این معاونت با دارالشفاء همکاری کرد. او می‌گوید: «اعضای جامعه پزشکی با مشارکت در طرح خادم‌یاری رضوی و خدمت به زائران و مجاوران به‌ویژه حضور در اردوهای جهادی مناطق محروم می‌توانند زکات کار خود را ادا کنند و از ثواب دنیوی و اخروی این کار نیک بهره‌مند شوند». همچنین دکتر اخوان مهدوی بیان می‌کند: «پزشکان و پرستاران شاغل در این مؤسسه، خود را خادمان حرم حضرت دوست می‌دانند و از هیچ تلاشی برای خدمت‌رسانی و تکریم بیماران فروگذاری نمی‌کنند». او درباره ویژگی‌های یک پرستار نمونه هم می‌گوید: «پرستاران در درجه نخست باید از نظر اخلاقی نمونه باشند، زیرا نیمی از درمان به صبوری آنان و رفتارشان با بیماران وابسته است. همچنین یک پرستار در حوزه کاری خود باید از بار علمی و فنی لازم برخوردار باشد تا بتواند به بیماران حریم ملکوتی امام هشتم(ع) خدمت کند».


گزارشگر: آرزو مستأجر حقیقی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.