.

در ویژه برنامه طب المعصومین(ع) عنوان شد؛

نخوردن صبحانه باعث ایجاد 12 بیماری در انسان می‌شود

یک کارشناس طب اسلامی گفت: نخوردن صبحانه و سحری برای روزه گرفتن، باعث ایجاد 12 بیماری در انسان می‌شود.

1393/2/28 يكشنبه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی ، حجت الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی در ویژه برنامه طب المعصومین(ع) که با موضوع «چربی خون و چاقی» در صحن جمهوری اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه خوردن سحری در روایات معصومین(ع) تأکید شده است، افزود: نخوردن سحری باعث افزایش چربی‌های مضر خون می‌شود.
وی با استناد به حدیثی از حضرت علی(ع) که «هر که خوراکش زیاد باشد، سلامتیش کم باشد و بار زندگی بر دوش او سنگین شود»، گفت: پرخوری و کم تحرکی حداقل 9 بیماری را برای انسان ایجاد می‌کند.
ضیایی ازدیاد چربی بدن، فشار خون، اضافه وزن، بیماری‌های قلبی، دردهای مفصلی و نارسایی ریوی را برخی از بیماری‌های ناشی از پرخوری و کم تحرکی عنوان کرد.

هر یک کیلو اضافه وزن 10 کلیو فشار بر زانو می‌آورد
این کارشناس طب اسلامی تأکید کرد: هر یک کیلو اضافه وزن معادل 10 کلیو فشار بر مفصل زانو می‌آورد.
وی اظهار داشت: استفاده از قندهای شیمیایی، آبمیوه های صنعتی، نوشابه، سرخ کردنی‌ها، میوه موز، شیرینی‌های خامه‌ای ، بستنی‌های صنعتی، نسکافه، خوردن خامه، سر شیر، جیگر سیاه و کله پاچه در صبح باعث افزایش چربی و قند خون می شود.
این محقق و پژوهشگر طب سنتی با بیان اینکه پرخوری و بدخوری باعث چرب شدن کبد انسان می‌شود، افزود: استفاده از سُس علاوه بر اضافه وزن و افزایش چربی مضر خون، باعث چرب شدن کبد نیز می‌شود.
ضیایی خاطرنشان کرد: چربی های اضافی جدار شکم باعث ایجاد دردهای قوس کمر می‌شود.
این سخنران نشست های طب المعصومین(ع) ابراز داشت: مصرف زیاد برنج سفید و ماکارونی برای کسانی که چربی خون، قند خون و یبوست شدید دارند، مضر است.
وی افزایش چربی خون، نارسایی مخچه، کاهش حافظه و خشنونت‌ های بی جا را از برخی از اثرات استفاده از مسکرات و مواد الکلی ذکر کرد.
وی توصیه کرد: بیماران از خود درمانی و استفاده از داروهای بدون تجویز پزشک خودداری کنند زیرا اگر داروهای شیمیایی درست استفاده نشود، عوارض سوئی برای بدن به دنبال خواهد داشت.
ضیایی درباره درمان چربی خون اظهار داشت: خوردن روزانه یک عدد سیب درختی شیرین در ناشتا باعث کاهش چربی خون و اضافه وزن می‌شود.
وی خوردن 7 عدد آلو بخارا یک ساعت قبل از شام را توصیه کرد و افزود: خوردن آن باعث تنظیم غلظت خون و کاهش چربی خون شده و از یبوست شدید و لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.
این کارشناس طب اسلامی تصریح کرد: خوردن آبلیموی ترش تازه در مخلوط یک لیوان آب، باعث کاهش چربی خون، شادابی پوست و ایجاد عطش کاذب در انسان شده و برای فصل‌های بهار و تابستان بسیار مناسب است.
ضیایی عنوان کرد: خوردن یک عدد انار صبح جمعه به صورت ناشتا، باعث کاهش غلظت و چربی خون شده و در شفافیت پوست نیز موثر است.
درمان اضافه وزن با عرق‌های زنیان و زیره
این مدرس طب اسلامی در رسانه ملی ابراز داشت: 15 درصد از دانش آموزان و دانشجویان از اضافه وزن رنج می بردند و طب اسلامی خوردن عرق زنیان و عرق زیره را برای کسانی که اضافه وزن دارند، توصیه می‌کند.
وی با بیان اینکه کرفس و ساقه آن بسیار مفید است، بیان کرد: کرفس جایگزینی برای آسپرین است و باعث کاهش قند خون، فشار خون و چربی اضافی بدن می شود.
یادآور می‌شود، ویژه برنامه «طب المعصومین(ع)» هر هفته شنبه‌ها از ساعت 18 تا 19:30 با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی کارشناس برجسته طب اسلامی در صحن جمهوری اسلامی برای عموم زائران برگزار می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
احیای طب سنتی نیاز به مشارکت همگانی دارد
ارتباط عادات غذایی ناسالم با بروز انواع بیماری‌ها
طبی به قدمت هزار سال
آمادگی کلینیک طب سنتی بیمارستان رضوی برای خدمات‌رسانی به بیماران
عرضه ویژه کتب حوزه کشاورزی و طب سنتی در غرفه آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز