نظرسنجی

افتتاح فاز دوم نیروگاه خورشیدی مشهد با حضور اعضای کمیسیون انرژی مجلس

مرحله دوم نیروگاه خورشیدی مشهد با حضور اعضای کمیسیون انرژی مجلس به بهره برداری رسید.

1392/9/9 شنبه

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان رضوی در مراسم افتتاح این نیروگاه گفت: براساس آمار یک دوره سی ساله در استان، کاشمر با ۲۵۳ روز و قوچان با ۲۰۵ روز آفتابی بین شهرستان های استان به ترتیب بیشترین و کمترین روزهای آفتابی را در طول سال دارند. محمدحسن متولی زاده افزود: مشهد طی سال با ۲۲۲ روز آفتابی رتبه پنجم را در بین شهرهای استان دارد.وی تصریح کرد: با توجه به تعداد روزهای آفتابی و پرتوافکنی خورشید اقلیم ۳ استان خراسان برای تولید انرژی فتو ولتائیک خورشیدی بسیار مناسب است و در مقایسه با دیگر استان ها که در کمربند خورشیدی قرار گرفته اند، این استان ها از رتبه بالایی برخوردارند.
وی گفت: شرکت برق منطقه ای استان به صورت آزمایشی، از سال ۸۹ نسبت به احداث نیروگاه خورشیدی اقدام کرده است.متولی زاده یادآور شد: نیروگاه خورشیدی تاکنون و پس از گذشت ۸۲۶روز با ۱۰هزار و ۱۰۱ ساعت کارکرد بیش از ۲۱۹ هزار و ۸۴۳کیلووات ساعت انرژی الکتریکی تولید کرده است. وی تصریح کرد: این میزان تولید انرژی الکتریکی نه تنها هیچ آلودگی ایجاد نکرده بلکه از انتشار ۱۳۱ هزار و ۹۰۶ کیلوگرم منواکسید کربن در فضای شهر و همچنین از مصرف ۷۳ هزار و ۲۸۲ مترمکعب گاز در نیروگاه ها با سوخت فسیلی جلوگیری کرده است.
وی گفت: فاز دوم نیروگاه با ظرفیت 21.6 کیلووات شامل ۱۰۸ عدد پانل ۲۰۰واتی اجرا و افتتاح شد.وی یادآور شد: مرحله سوم نیروگاه خورشیدی مشهد هم ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با افتتاح آن 43.2 کیلووات دیگر به ظرفیت نیروگاه افزوده می شود.وی گفت: هزینه های اجرایی این طرح در مراحل اول و دوم ۴میلیارد و ۷۵۰میلیون ریال است و برای اجرای مرحله سوم با ظرفیت ۴۳۲ کیلووات هم به ۳میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال اعتبار نیاز است که در صورت تامین اعتبار لازم، امکان نصب پانل های خورشیدی با قدرت تولید ۲۵۰کیلو وات برق وجود دارد.متولی زاده افزود: میانگین خاموشی برق استان در طول سال، یک دهم کشور است.مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان گفت: قبض ماهانه ۷۰درصد از مشترکان برق استان زیر ۵هزار تومان است و سهم برق در سبد تولید گندم آبی ۹درصد است که این رقم ناچیز است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی هم گفت: نیروگاه های تولید برق استان از سوخت فسیلی استفاده می کنند و از سوخت گاز محروم اند.محمدحسن واحدی افزود: باید تدبیری اندیشیده شود که از گاز در نیروگاه های برق استان مجدد استفاده و مدیریت آنها به استان داده شود و نمایندگان در این راستا اقدام کنند.وی گفت: سالانه ۵هزار و ۱۰۰مگاوات برق از طریق ۹ نیروگاه در استان تولید می شود که از این میزان هزار مگاوات برق به کشورهای افغانستان و ترکمنستان صادر می شود.وی افزود: طرح جامع مدیریت انرژی مشهد در دست تهیه است که به زودی در شورای برنامه ریزی استان ارائه خواهد شد.وی تقویت قانونی و فنی آیین نامه DJ، احیای سازمان بهینه سازی مصرف انرژی، از سرگیری پخش برنامه های بهینه مصرف برق از صدا و سیما و در نظر گرفتن استفاده از انرژی های نو در طرح های بزرگ سرمایه ای را از پیشنهادهای دیگر برشمرد.
علی مروی نماینده مردم نیشابور و عضو کمیسیون انرژی هم در این مراسم گفت:طرح حمایت از صنعت برق در دستور کار مجلس بوده است و این هفته در صحن علنی مجلس مطرح می شود.
نماینده مردم مشهد و کلات هم در این مراسم گفت: اهمیت انرژی نو و تجدیدپذیر در کشور همانند اهمیت انرژی هسته ای است که مسئولان باید در این راستا اقدام جدی تر کنند.سید هاشم بنی هاشمی افزود: مشهد با ظرفیت های قابل قبول در بخش انرژی های تجدیدپذیر نمادی از پیشرفت کشور است.امیری نماینده مردم زرند و رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس هم گفت: مشکلات صنعت برق با تصویب طرح جدید کمیسیون انرژی مجلس و مطرح شدن آن در بودجه سال آینده حل خواهد شد.
جلیل جعفری نماینده مردم خلخال در مجلس هم گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه باید از محل انرژی های تجدیدپذیر ۵هزار مگاوات برق در کشور تولید شود.
فریدونی نماینده مردم فیروزآباد در مجلس هم گفت: فعل و انفعالاتی که هلیم و هیدروژن در هسته خورشید به وجود می آورد می تواند انرژی مصرفی سالانه حدود ۷میلیارد نفر را در دنیا طی یک ساعت تامین کند.
مدیرعامل شرکت توزیع و انتقال نیروی برق (توانیر) هم در مراسم بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس از پروژه های شرکت توزیع نیروی برق مشهد شامل نیروگاه خورشیدی، ایستگاه شارژ خورشیدی خودروی برقی، خودروی ذخیره ساز استاتیک انرژی، طرح روشنایی بولوار وکیل آباد مشهد و عملیات خط گرم روی شبکه ۲۰کیلو ولت مشهد، گفت: در طول سال های گذشته با وجود به هم خوردن توازن اقتصادی در صنعت برق، شرکت توانیر خود را به پول گره نزد و افزون بر تامین برق خانه های مردم و مصارف دیگر، برق را از دیدگاه توسعه و رفاه اجتماعی مدنظر قرار داد.همایون حائری افزود: ۴هزار و ۴۰۰میلیارد تومان درآمد حاصل از پرداختی مشترکان است درحالی که هزینه تولید برق سالانه ۵هزار میلیارد تومان می شود.
معاون حقوقی امور مجلس و پشتیبانی وزیر نیرو هم خطاب به نمایندگان مجلس گفت: باید ردیفی در قانون بودجه سالانه کشور برای تامین منابع مالی برق رسانی به روستاهای فاقد برق و تقویت برق روستاها تخصیص پیدا کند.
رضا انجم شعاع افزود: باید به روستاها به عنوان قطب تولید و اشتغال مولد بیش از پیش توجه شود.غلامرضا کرمیان مجری طرح پنل های خورشیدی استان هم درباره عملیات انجام شده در فازهای ۱ و ۲ و ۳ و ظرفیت های تولید انرژی آن سخنانی ایراد کرد.
منبع

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

عناوین مرتبط: