.

مدیرکل روابط عمومی آستان قدس رضوی:

ارتقای زیرساخت‌های مشهد مقدس نیازمند عزمی ملی است

شهر مقدس مشهد با وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) و حضور بیش از 20 میلیون زائر سالانه نیازمند زیرساخت‌ها و امکانات خاصی است که تامین آن ها عزمی ملی را می‌طلبد.

1388/1/18 سه‌شنبه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، محمد ضرابی در نشستی صمیمانه به مناسبت آغاز سال نو در جمع خبرنگاران رسانه‌های مختلف با تاکید بر این مطلب گفت: آستان قدس رضوی ظرفیت‌های بسیار مناسبی را برای حضور زائرین میلیونی حضرت رضا(ع) فراهم آورده، لکن به دلیل عدم برابری ظرفیت‌های مشهد با این اقدامات مشکلاتی برای زائر وجود دارد که رفع آنها نیازمند عزمی ملی و همگانی است.
وی با قدردانی از اقدام مجلس شورای اسلامی به خاطر تخصیص بودجه‌ای خاص به مشهد مقدس افزود: شهر مشهد به عنوان دومین کلان شهر مذهبی جهان نیازمند بودجه بسیار بیشتری برای رسیدن به زیرساخت‌های مورد نیاز است و رسانه‌ها بایستی در این رابطه اقدامات مؤثرتری را انجام دهند. 
محمد ضرابی موفقیت‌های آستان قدس رضوی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: به زودی گزارش 30 سال تلاش آستان قدس رضوی در سایه مدیریت موفق اسلامی در زمینه‌های مختلف منتشر خواهد شد. 
وی به افزایش فوق العاده زائرین اشاره کرد و گفت: تعداد زائرین طی 30 سال اخیر از 700 هزار به بیش از 20 میلیون نفر رسیده است و در ایام نوروز امسال بیش از 25 میلیون تشرف به حرم مطهر رضوی را شاهد بودیم که خدمات ویژه‌ای نیز به آنها در زمینه‌های گوناگون ارائه شد. 
مدیرکل روابط عمومی آستان قدس رضوی با اعلام این مطلب که آمادگی پذیرایی از یک میلیون تشرف در روز را داریم، افزود: با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، در چشم انداز 1404 آماده پذیرایی از 50 میلیون زائر در سال خواهیم بود. 
وی به توسعه بسیار چشمگیر اماکن متبرکه رضوی طی سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: اکنون حدود یک میلیون متر مربع فضای مسقف همراه با تمامی امکانات مورد نیاز در اختیار زائرین بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) قرار دارد. 
ضرابی خدمات ملی و آبادانی کشور توسط آستان قدس رضوی را مورد توجه قرار داد و افزود: احداث 14 مجتمع عظیم میان راهی در مسیرهای جنوب و شمال به مشهد مقدس که خدمات فرهنگی و رفاهی مورد نیاز زائرین را تامین می‌کند یکی از این اقدامات عام المنفعه و مؤثر است و اکنون 5 مجتمع دیگر نیز در دست ساخت قرار دارد که دو مرکز آن در اردیبهشت ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. 
وی بر توجه خاص آستان قدس رضوی به فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی از جمله زائرشناسی و ارائه الگوی زائر تصریح و اضافه کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی و معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی اقدامات بسیار موثری در این رابطه داشته‌اند. 
مدیرکل روابط عمومی آستان قدس رضوی اصلاح الگوی مصرف در آستان قدس رضوی را امری دائمی و مستمر خواند و گفت: یکی از اقداماتی که آستان قدس رضوی به منظور اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی در مصرف انرژی انجام داده، پیش بینی و اجرای طرح تونل انرژی بوده است. تونل انرژی که با مدیریت و نظارت مهندس مهدی عزیزیان به طول 7 کیلومتر ساخته شده، توانسته است در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه جویی کند. مبنای اسلام مصرف بهینه و دوری از اسراف است، که خوشبختانه با استقرار مدیریت اسلامی این امر در کنار عمل به نیات واقفان محترم کاملا رعایت شده است. 
وی با دفاع از برقراری طرح ترافیک نوروزی در اطراف حرم مطهر رضوی از دست اندرکاران و مجریان این پروژه قدردانی کرد و افزود: تصور حرکت وسایل نقلیه متعلق به 6 میلیون و 700 هزار زائر طی 14 روز در فضایی با مساحت 227 هکتار لزوم اجرای این طرح را کاملا نمایان می‌سازد، ضمن آنکه حضور در مرکز تمامی شهرهای بزرگ جهان مستلزم وجود زیرساخت‌هایی خاص است. 
ضرابی تبدیل شهر مقدس مشهد به پایگاه جهانی تشیع را نیازمند اقداماتی اساسی و فراملی دانست و گفت: سالانه بیش از 5/1 میلیون توریست از نقاط مختلف جهان به ایران اسلامی وارد می‌شود که بیش از 70 درصد آنها به مشهد سفر و 99 درصد از این تعداد به زیارت حرم مطهر مشرف می‌شوند، لذا توجه خاص به این شهر مقدس وظیفه‌ای همگانی است. 
وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر ارائه خدمات در دارالشفای امام(ع) گفت: هم اکنون دارالشفای جدید امام(ع) در 4 طبقه و در نزدیک ترین محل به حرم مطهر رضوی (ضلع شمالی صحن جمهوری اسلامی) با مدرن‌ترین تجهیزات تخصصی در دست ساخت قرار دارد که در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
اکثر صاحبان اثر دومین دوسالانه تذهیب های قرآنی جوانان بودند
تاریخ هنر درایران مدیون وجود حضرت رضا(ع) است
تقاضای بالا در انیمیشن با موضوعات دینی و معرفتی
آستان قدس رضوی کار فرهنگی در عرصه مجازی پیگیری می کند
برای ترویج فرهنگ وقف بایستی اقدامات برجسته‌ای صورت گیرد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.