.

مطالب مرتبط
«سال‌شمار وقایع مشهد در قرن های پنجم تا سیزدهم» منبعی برای شناخت شهر امام هشتم(ع) در آستانه فرا رسیدن ایام دهه کرامت رضوی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «سال‌شمار وقایع مشهد در قرن های پنجم تا سیزدهم» را پیشنهاد و معرفی می کند. به گزارش ستاد خبری جشن های میلاد رضوی، محمد تقی مدرس رضوی در اثر حاضر با استفاده از منابع تاریخی وقایع مهم تاریخ مشهد را از قرن پنجم تا سیزدهم هجری قمری به صورت سال شمار ذکر و نکات برجسته‌ای را در مورد تاریخ این شهر گردآوری کرده است.
نخستین گزارش این کتاب مربوط به سال 464 و زیارت «مشهد امام رضا(ع)» توسط آلب ارسلان پس از فتح خوارزم است و آخرین مطلب به اتفاقات سال 1343ه.ق در مشهد اشاره دارد.
اعدام عزیزالله خان سردار بجنوردی با دو برادر و چهار نفر از منسوبان او، شیوع بیماری آنفولانزا و نمایشی در باغ نادری با موضوع تغییر رژیم بخشی از این کتاب را شامل می شود.
تصویر و متن حروف‌چینی شده 16 سند تاریخی با توضیحات مرحوم مدرس رضوی از فرمان‌های عبیدالله خان اوزبک، شاه طهماسب صفوی، شاه عباس بزرگ، شاه عباس دوم، شاه صفی، شاه سلیمان، شاه سلطان حسین صفوی، شاه طهماسب دوم، نادرشاه، علی‌شاه برادر زاده نادر، احمدشاه درانی، نصرالله میرزای افشار پسر شاهرخ و نادر میرزای افشار به انضمام 3 عکس از باغ و گنبد قدمگاه، ایوان مصلای مشهد و ... از دیگر مطالب این کتاب است.
نویسنده در این اثر پس از طرح یک مقدمه با بهره جستن از منابع تاریخی مهم و معتبر، بخشی از رویدادهای مهم تاریخی شهر مشهد و حرم مطهر را مورد بررسی قرار داده است.
رویدادهایی که نویسنده به آن ها پرداخته، در فاصله قرن پنجم تا قرن سیزدهم هجری قمری است. در این سده‌ها حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا(ع) به عنوان یکی از کانون های مردمی و مذهبی نقشی بسزا در روشنگری جامعه اسلامی و انسانی مشهد و کشور داشته و خاستگاه بسیاری از رویدادهای تاریخی و مذهبی بوده است.
محمد تقی مدرس رضوی نویسنده این کتاب در صفحات پایانی این اثر نیز به نمایه اسامی افراد، کتاب‌ها و مکان‌ها پرداخته است.
این اثر در شمارگان 3 هزار نسخه و در قطع وزیری در 300 صفحه تهیه و تنمظیم شده است و مطالعه آن به دوستداران کتاب و کتاب خوانی توصیه می شود.
کلمات کليدي
بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی, مشهد, تاریخ مشهد
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پاسخ‌گویی به نیازهای فرهنگی جامعه یکی از سیاست‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی است
بازدید اساتید دانشگاه آمریکا از بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی
زمینه‌های همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و انجمن‌های علمی حوزه بررسی می‌شود
انتشار ۱۷۶ اثر علمی- پژوهشی نیازسنجی شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
تشریح ویژه برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.