پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی بنام آستان نیوز شامل اخبار آستان قدس رضوی،تصاویر آستان قدس رضوی و رویدادهای موقوفات امام رضا

در یکصد و پنجاه و چهارمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی صورت گرفت؛
۱۴۰۱-۱۱-۰۴

رونمایی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی با محوریت امام علی(ع) در کتابخانه رضوی

همزمان با ماه رجب، از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی در فضائل و مناقب امام علی(ع) موجود در گنجینه رضوی در یکصد و پنجاه و چهارمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در کتابخانه مرکزی حرم مطهر حضرت رضا(ع) رونمایی شد.

به گزارش آستان نیوز، این مراسم رونمایی صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سیدجلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و جمعی از مدیران و کارشناسان این سازمان با محوریت معرفی و رونمایی از دو نسخه خطی نفیس «کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین(ع)» و «العمده فی عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار» در محل اتاق کنفرانس کتابخانه مرکزی این آستان مقدس برگزار شد. 
 

معرفی کتاب «کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین(ع)»
در این مراسم سیدرضا صداقت حسینی کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اظهار کرد: حدود 590 نسخه خطی از آثار منسوب به حضرت علی(ع) به زبان‌های عربی و فارسی در مرکز نسخ خطی کتابخانه این آستان مقدس وجود دارد که مشتمل بر احادیث و روایات از این امام همام است. نهج‌البلاغه و ترجمه و شروح آن، غرر الحکم، دعای صباح و دعای سیفی، از جمله این آثار است. 
وی گفت: کتاب «کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین(ع)»، از تألیفات حسن بن سدید الدین یوسف بن مطهر معروف به «علامه حلی(متوفی 726 هـ.ق)» از اعاظم علمای امامیه و جامع علوم مختلف فقه، اصول، ادب، ریاضی، حکمت و کلام و تفسیر در سال 710 هجری قمری است که در آن به صورت مختصر و مفید احادیث و روایات فریقین درباره فضایل، مناقب، امامت و صفات حضرت علی بن ابی طالب(ع) در چهار فصل ذکر شده است.
صداقت حسینی ادامه داد: این نسخه نفیس خطی به خط نستعلیق توسط محمدباقر بن محمدشریف در سال 974 قمری در 69 برگ 19 سطری به زبان عربی کتابت و با تیماج مشکی ضربی ترنج‌دار مجلد شده است و در سال 1065 قمری نیز توسط فاضلخان بر آستان مقدس رضوی وقف شده است.
 

رونمایی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی با محوریت امام علی(ع) در کتابخانه رضوی

 

معرفی کتاب «العمده فی عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار»
این کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: کتاب «العمده فی عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار»، از دیگر آثار نفیس این کتابخانه است که توسط شمس‌الدین یحیی بن حسن بن حسین اسدی حلّی معروف به «ابن بطریق»، از اکابر علما و فقهای برجسته شیعه در قرن ششم هجری تألیف شده است. 
وی افزود: این اثر خطی شامل 913 حدیث درباره فضائل، مناقب، امامت و ولایت حضرت علي(ع) است كه در 36 فصل تدوين شده و از آن به عنوان بهترین و معروف‌ترین اثر ابن بطریق در این موضوع نام برده می‌شود و به همین دلیل، بیشتر علما او را با نام «صاحب العمده» می‌شناسند. 
صداقت حسینی ادامه داد: این نسخه به خط نسخ 21 سطری توسط زین‌العابدین در تاریخ 983 قمری در 181 برگ به زبان عربی نگاشته شده است.
 

راه‌های شناخت فضائل و مناقب امیرالمؤمنین علی(ع) 
همچنین در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی علیزاده پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: امیرالمؤمنین علی(ع) پس از پیامبر اکرم(ص)، والاترین شخصیتی است که خداوند در عالم هستی خلق کرده است و ایشان نزدیک‌ترین شخصیت به رسول اکرم(ص) نیز هستند. 
وی در خصوص راه‌های شناخت فضائل و مناقب امیرالمؤمنین علی(ع) گفت: یکی از این راه‌ها مراجعه به قرآن کریم و آیات الهی است به طور مثال آیه تطهیر به این موضوع اشاره دارد. 
علیزاده اضافه کرد: بررسی و مطالعه سخنان پیامبر اکرم(ص) در شأن و مقام حضرت علی(ع)، کلام خود مولا علی(ع) و سخنان سایر امامان معصوم(ع) در این خصوص نیز می‌تواند ما را در شناخت شخصیت امیرالمؤمنین علی(ع) و نزدیکی به شخصیت ایشان کمک کند. 
وی ضمن اشاره به روایتی از حضرت رضا(ع) ادامه داد: بهترین و والاترین وصف در خصوص فضائل و مناقب حضرت علی(ع) در بین آیات قرآنی، آیه «مباهله» است. در این آیه، از امیرالمؤمنین(ع) به عنوان جان و نفس پیامبر اکرم(ص) نام برده شده است که نشان‌دهنده جایگاه والای این امام همام است. 
پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بیان کرد: همچنین روایات دینی و وقایع تاریخی همچون ولادت حضرت علی(ع) در کعبه مکرمه به عنوان یک واقعه منحصربه‌فرد، شهادت مولا علی(ع) در محراب و حضور این امام همام در عملیات‌های نظامی در مقابله با مشرکین مانند جنگ خندق، روایتگر شخصیت و جایگاه بلندمرتبه امیرالمؤمنین علی(ع) است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

پیام تسلیت تولیت آستان قدس رضوی در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین اسدی
تولیت آستان قدس رضوی با صدور پیامی درگذشت مجاهد انقلابی و خدمتگذار با سابقه آستان قدس رضوی حجت الاسلام والمسلمین…

پخش زنده حرم مطهر