پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی بنام آستان نیوز شامل اخبار آستان قدس رضوی،تصاویر آستان قدس رضوی و رویدادهای موقوفات امام رضا

در نشست نقد و بررسی «رحمت حکیمانه» مطرح شد؛
۱۴۰۲-۰۸-۲۹

تلاش دشمنان ارائه چهره‌ای خشونت آمیز از اسلام است

نویسنده کتاب «رحمت حکیمانه» گفت: شبهات مطرح شده خشونت در اسلام بیش از آنکه فلسفی و کلامی باشد، بیشتر جنبه تاریخی دارد.

 به گزارش آستان‌نیوز، نشست نقد و بررسی «رحمت حکیمانه» همزمان با هفته کتاب با حضور جمعی از علاقه‌مندان به علم و ادب در فروشگاه مرکزی کتاب انتشارات به‌نشر واقع در خیابان امام خمینی(ره) مشهد برگزار شد. 

تقابل تمدن اسلامی با تمدن غربی
در این نشست دکتر هادی وکیلی، نویسنده کتاب «رحمت حکیمانه» گفت: ما در این دنیا علاوه بر وجود ظرفیت‌های بسیاری در راه اشاعه دین و محدودیت‌های زمانی در عرضه این ظرفیت‌ها، دشمنانی داریم که به لحاظ ابزاری بسیار پیشرفته‌تر از ما هستند. مجموع این عوامل سبب شده ما در تقابل با دشمنان در یک رقابت نابرابر قرار بگیریم به خصوص در چند دهه اخیر تهاجم فرهنگی، اعتقادی و ایدئولوژی سنگینی علیه اسلام شکل گرفته است و در این تهاجم ناجوانمردانه با ظاهر ادبیات علمی و در باطن با ادبیات غیر علمی، اسلام مورد هجمه قرار گرفته است. بخشی از این هجمه‌ها در جامعه ما در محیط خانواده، دانشگاه و... احساس می‌شود. هجمه این تهاجم به مراتب در خارج از مرزهای ایران و در جهان اسلام بیشتر است. 
او ادامه داد: دشمنان ما سعی دارند چهره‌ای خشونت آمیز از اسلام را به نمایش بگذارند که پر از خرافات و آموزه‌های غیر عقلانی توأم با ادبیات غلبه غضب و خشونت باشد و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند؛ تشکیل گروه‌های القاعده، داعش و ... برای حرکت در همین مسیر است. هدف آنان این است که اسلام تجزیه شود.

نویسنده کتاب «رحمت حکیمانه» اظهار کرد: در حال حاضر تمدن اسلامی در تقابل با تمدن غربی قرار گرفته است و ‌آن‌ها به نحوی بی رحمانه، اجازه اشاعه واقعی رویکرد‌های مثبت تمدن اسلامی را می‌گیرند و در کشورهای غربی و حتی اروپایی مانع از انتشار یک مقاله علمی و ارائه آن در دانشگاه‌ها می‌شوند. 

وکیلی با تاکید بر اینکه ما باید از ظرفیت‌هایی که وجود دارد برای تبلیغ دین اسلام و مقابله با هجمه‌های مطرح شده از سوی دشمنان بهره بگیریم، اظهار کرد: در این مسیر باید اولویت بندی صورت بگیرد و مطابق با نیازهای جامعه اسلامی حرکت کنیم. 

وی با اشاره به برگزاری جلسات پاسخ گویی به شبهات دینی در محیط دانشگاهی افزود: این جلسات سال‌ها پیش برگزار شده و مهم‌ترین نمونه‌های شبهاتی که پیرامون خشونت در اسلام از جمله قصاص، جهاد، فتوحات اسلامی و ... مطرح‌شده، از این جلسات گردآوری شده و در کتاب «رحمت حکیمانه» منتشر شده است.

نویسنده کتاب «رحمت حکیمانه» با اشاره به اینکه موضوع بیشتر شبهات مطرح‌شده تاریخی است، عنوان کرد: در این اثر سعی شده به روش علمی به اتهامات و شبهاتی غیر علمی پیرامون شبهه خشونت در اسلام پاسخ داده شود.
 

تلاش دشمنان ارائه چهره‌ای خشونت آمیز از اسلام است


استناد به قرآن و سنت برای پاسخگویی به شبهات دینی
محمد باغستانی، کارشناس و منتقد ادبی نیز با اشاره به اینکه کتاب «رحمت حیکمانه» حاصل گفت‌وگوهای چهره به چهره با افراد در محیط علمی است، گفت: جمع آوری شبهات خشونت در اسلام که در جمع دانشجویان مطرح شده و پاسخگویی به آن از جمله نقاط قوت این اثر است. دکتر وکیلی نویسنده اثر سعی کرده با استناد به قرآن و سنت به شبهات خشونت در اسلام پاسخ دهد.

او ادامه داد: هم چنین نویسنده تلاش کرده هر کجا شبهه‌ای مطرح می شود با نام صاحب آن دیدگاه، توضیحاتی را در پاورقی کتاب ارائه ‌کند و دراین پاورقی‌ها و کتابنامه کتاب نیزعینا عبارات شبهه بیان می‌شود و با ارائه پاسخ‌های منطقی و مستند و رعایت انصاف و اعتدال به سوالات و شبهات پیرامون اسلام پاسخ داده می‌‌شود. البته در برخی موارد نیز اسم گویندگان شبهات وجود ندارد که نیاز است در چاپ‌های بعدی اثر این نکته مورد توجه قرار بگیرد تا مخاطب صداقت نویسنده را در نگارش اثر بپذیرد. 

باغستانی تصریح کرد: در عکس پشت جلد کتاب که تصویری از شمشیر و گل است، تصویر شمشیر قدرتمند تر آشکار می‌شود  که تناسب زیادی با عنوان کتاب ندارد؛ بهتر است در چاپ بعدی اثر الگویی پشت جلد کتاب انتخاب شود که فهم آن برای مخاطب عمومی نیز آسان باشد. 

وی با اشاره به اینکه یکی از علل پیدایش شبهه خشونت در قرآن و اسلام مربوط به سیره نگاری پیامبر(ص) می‌شود، افزود: ما از حدود 1200 سال پیش کتاب‌هایی در مورد جنگ‌های پیامبر، فرزندان، همسران، سال تولد، بعثت و وفات ایشان داریم؛ اما اثری در مورد اینکه پیامبر چگونه مردم را براساس قرآن که وحی الهی است،  به اسلام دعوت می کرد نداریم. ما نیاز داریم که کتاب‌های سیره پیامبر(ص) را بنویسیم.

برپایی جلسات گفت‌وگو ومناظره؛ میراث بزرگ امام رضا(ع)
کارشناس و منتقد ادبی یادآور شد: یکی از میراث بزرگ امام رضا(ع)، برپایی جلسات گفت‌وگو ومناظره است از این رو باید خانه گفت‌وگو ومناظره‌های علمی پیرامون مسائل دینی نیز در حرم مطهر رضوی دایر شود . ما این میراث گرانبها را داریم. باید گفت‌وگو‌های علمی، اعتقادی و تاریخی  در حرم مطهر رضوی با حضورعلمای دین اسلام و سایر ادیان برگزار شود تا این میراث امام رضا(ع) احیا و به تبع آن برگزاری این جلسات در سایر شهرهای کشور نیز گسترده شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

سامرا باید به کانون نشر فرهنگ انتظار در جهان تبدیل شود
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به ولادت حضرت امام زمان(عج) در شهر سامرا، گفت: شهر مقدس سامرا باید به کانون نشر فرهنگ…

تلویزیون اینترنتی