پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی بنام آستان نیوز شامل اخبار آستان قدس رضوی،تصاویر آستان قدس رضوی و رویدادهای موقوفات امام رضا

آیت الله علم الهدی در اختتامیه مدرسه زمستانه «فقه سیاسی»:
۱۴۰۲-۱۱-۲۱

اسلام مشارکت مسلمین در امور اجتماعی را واجب می‌ داند

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد گفت: ما در اساس اسلام مشارکت را برای مسلمین در امور اجتماعی یک واجب می‌ دانیم و این واجب در شرایط مختلف گاهی از چند جهت تقویت می‌ شود.

به گزارش آستان نیوز، آیت الله سید احمد علم الهدی، در اختتامیه مدرسه زمستانه «فقه سیاسی» که عصر امروز شنبه به همت مدرسه عالی فقاهت عالم آل محمد(ع)، وابسته به آستان قدس رضوی در مدرسه علمیه عالی نواب در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: اهتمام بر امور جمعی و امور سیاسی برای هر فرد مسلمان در جامعه اسلامی بر حسب شرایط یک واجب شرعی و یک تکلیف است.
 وی در توضیح موضوع دموکراسی این طور گفت: دموکراسی واقعی این است که جمعیت حاکمیتی از جمعیت رعیتی بیشتر باشد، اکثریت در امور جامعه مداخله کنند و برای آن اقلیتی که واجد شرایط حضور در امور اجتماعی و سیاسی کشور نیستند تصمیم گیری داشته باشند.
 مشارکت در امور اجتماعی واجب است
استاد دروس عالی حوزه علمیه مشهد، ادامه داد: ما در اساس اسلام مشارکت را برای مسلمین در امور اجتماعی یک واجب می‌ دانیم و این واجب در شرایط مختلف گاهی از چند جهت تقویت می‌ شود.
آيت‌ الله علم الهدی افزود: شکل صحیح این مشارکت نیز این است که مردم در فضای سالم و با اعتماد کامل در پای صندوق‌ های رای حاضر شوند و به تکلیف شرعی خود عمل کنند.

اسلام مشارکت مسلمین در امور اجتماعی را واجب می‌ داند


عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: کسی که رای می‌ آورد نیز از اولین روز شروع به کار نماینده تمام افرادی است که به او رای داده اند و از این پس تاثیرات رفتار او بر تفکرات سیاسی افراد جامعه کاملا بر گردن آن نماینده ای است که توسط مردم انتخاب شده است. 
 
امام جمعه مشهد ادامه داد: مقام معظم رهبری و مراجع تقلید نیز در فتواهای خود فرمودند که انتخابات یک رویداد همگانی و شرکت در آن واجب بر تمام افراد واجد شرایط در جامعه اسلامی است. 
 
او ادامه داد: از نگاه اسلام شاید انتخابات مقام شرعی نداشته باشد اما حضور مسلمین در رویدادهای سیاسی و اجتماعی یک امر واجب است و در حال حاضر در مملکت اسلامی ما انتخابات قطعی ترین راه مشارکت مردم در امور سیاسی بوده است پس انتخابات را می‌ توانیم یک واجب عقلی بدانیم که مقدمه فراهم شدن شرایط یک واجب شرعی را فراهم می کند. 
 
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: اهتمام به امور مسلمین امری است که از اولیای دین بر مسلمین واجب شده است و ما بدون انتخاب نماینده نمی توانیم این امر را انجام بدهیم زیرا شرایط سیاسی حاکم در ایران و دنیا این اجازه را نمی‌ دهد. بنابراین انتخابات راهی است که ما می‌توانیم به وسیله آن برای خود نماینده‌ ای انتخاب کنیم و به وسیله آن در امور مسلمین اهتمام‌ داشته باشیم.
این خبر حاکی است، نخستین مدرسه زمستانه فقه سیاسی حوزه علمیه خراسان به همت مدرسه عالی فقاهت عالم آل محمد، وابسته به آستان قدس رضوی با حضور 200 طلبه از سراسر کشور طی روزهای 19تا21 بهمن در مدرسه علمیه عالی نواب مشهد مقدس برگزار شد. در این مدرسه زمستانه، استادان برجسته حوزه علمیه طی 12 نشست علمی به موضوعات گوناگون حوزه فقه سیاسی، انتخابات و مشارکت سیاسی پرداختند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

انتخابات پرشور مایه افزایش اقتدار و امنیت کشور است/ وقایع غزه چهره حقیقی غرب را آشکار کرد
تولیت آستان قدس رضوی حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رأی را موجب افزایش اقتدار و امنیت کشور دانست.

تلویزیون اینترنتی