پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی بنام آستان نیوز شامل اخبار آستان قدس رضوی،تصاویر آستان قدس رضوی و رویدادهای موقوفات امام رضا

۱۴۰۳-۰۱-۱۳

استقبال زائران رضوی از مراسم چهارپایه خوانی در سوگ مولای متقیان

سیزدهم فروردین ماه ۱۴۰۳ رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی شاهد برگزاری مراسم خاص روضه خوانی با عنوان چهارپایه خوانی بود.

یه گزارش آستان‌نیوز، جمعیت بسیاری از مجاوران و زوار ثامن الحجج(ع) با وجود هوای سرد و بارانی برای شرکت در مراسم چهار پایه خوانی در حرم مطهر رضوی حضور یافتند. 

در شروع این مراسم آیات روح بخش کلام الله مجید توسط جلیل اشرفی قرائت شد.

با آغاز آیین سوگواری چهارپایه خوانی حجت الاسلام و المسلمین هادی صاحبقرانی مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به ایراد سخنرانی پرداخت و به اهمیت قرائت قرآن و عمل به آن در زندگی تاکید کرد. 

او تصریح کرد: قرآن قدرتی به مومنان می‌دهد تا بتوانند حق را از باطل و حتی حق را از شبهه تشخیص دهند. 

وی با تاکید بر اینکه زندگی با تکیه بر قرآن سفارش امیرالمومنین علی(ع) است و افزود: کسی که قرآن را سرلوحه زندگی قرار دهد، می‌تواند بین حق و شبهه را تشخیص دهد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: شبهه اینگونه است که ظاهری خوب اما در باطن باطل است، مانند ظاهر قرآنی ابن ملجم قاتل حضرت علی(ع).

حجت الاسلام صاحبقرانی به بیان ماجرای دیدار ابن ملجم مرادی با علی ابن ابیطالب(ع) پرداخت و افزود: این شخص، آمد دیدار حضرت امام علی(ع)، او فضائل متعدد امیرالمؤمنین را چندین بار خواند، حضرت پرسید: « تو کیستی؟» گفت: «عبدالله ابن ملجم» و حضرت به او گفت؛ که تو قاتل منی و او بسیار ناراحت شد و باور نمی‌کرد و حتی از امام خواست که مرا بکشید، امام گفتند«من قصاص قبل جنایت نمی‌کنم ».

او افزود: چرا ابن ملجم به اینجا رسید؟، دلیلش این بود که ابن ملجم، قرآن را ظاهری خوانده بود و درک عمیقی نداشت.  

حجت الاسلام و المسلمین صاحبقرانی در پایان گفت: در این روز با خودمان و مولایمان عهد ببندیم که به قرآن عمل کنیم.

پس از اتمام سخنرانی، حاج محمود کریمی روی چهارپایه ایستاد و عزاداران دور او جمع شدند، روضه‌خوانی آغاز و در غروب سیزدهم فروردین در جوار علی ابن موسی الرضا(ع) محفلی پرشور برگزار شد.  

«چهارپایه خوانی» از آداب تهران قدیم در روزهای محرم است که حاج محمود کریمی چند سالی است آن را در حرم مطهر رضوی اجرا می‌کند و به یکی از خاص‌ترین و پرطرفدارترین آداب عزاداری کشور تبدیل شده است.  

در مراسم چهارپایه خوانی حرم مطهر رضوی، خبری از تشریفات مرسوم برخی عزاداریها نبود و حاج محمود کریمی با دل و جان همه را تا کربلا برد و مردم و عزاداران با این حال و هوای او شور گرفتند. 

همچنین در پایان این مراسم سید محمد علوی، سعید قانع و میثم تمار از مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به مدیحه سرایی پرداختند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

افطار تولیت آستان قدس رضوی در جمع نیروهای خدمات عمومی حرم امام رضا(ع)
تولیت آستان قدس رضوی در جمع نیروهای خدمات عمومی حرم مطهر امام رضا(ع) حضور یافت و ضمن تقدیر از تلاش‎های آنان در حفظ…

تلویزیون اینترنتی