پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی بنام آستان نیوز شامل اخبار آستان قدس رضوی،تصاویر آستان قدس رضوی و رویدادهای موقوفات امام رضا

۱۴۰۳-۰۱-۱۵

همنوایی زائران ۵ کشور در شبهای قدر حرم مطهر رضوی برای پیروزی غزه

مراسم عزاداری شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان ویژه زائران غیرایرانی با استقبال کم نظیر زوار از پنج کشور مسلمان در حرم مطهر رضوی برگزار شد و همه در این مراسم ملکوتی یک دعای واحد داشتند: «آزادی غزه» 

به گزارش آستان نیوز، حرم مطهر رضوی در هر یک از شبهای قدر، میزبان بیش از  ۸۰۰ نفر از زائران اردو زبان و حدود ۲ هزار نفر زائر عرب زبان بود.
امشب نیز نوای «سبحانک یا لا اله الا انت» به زبان مشترک مسلمانان و عربی فصیح، بر لبان زوار از همه کشورها، در رواق ها و صحن ها طنین انداز شده است. 

آرزوی مشترک 800 اردوزبان در شب قدر
اجتماع عزاداران زائران غیرایرانی همزمان با مراسم عزاداری ایرانیان در حرم مطهر برگزار و رواق غدیر و رواق دارالهدایه شاهد استقبال زوار از سایر کشورهای اسلامی از جمله اردوزبانان و عرب زبانان است. 

شیعیان سراسر جهان در شبهای قدر به بارگاه سراسر نور رضوی پناهنده می‌شوند و هیچکس اینجا حس غربت ندارد، به رواق غدیر آمده‌ام، اینجا در محل برگزاری برنامه‌های زائران اردو زبان بیش از ۸۰۰ نفر از کشورهای پاکستان، هندوستان و بنگلادش گردهمایی دارند تا زیر سقف رواق‌های حرم، در کنار سایر شیعیان، با قدرت همبستگی، برای تحقق یک دعای مشترک به سوی خداوند، استغاثه برند و دست به دعا بردارند؛ یکی از مدیران برگزاری محفل شب قدر اردوزبانان حرم، به خبرنگار آستان نیوز می‌گوید: «برای «غزه» دعا می‌کنیم، خواسته و آرزوی زائران اردوزبان هم شبیه ایرانیان و سایر مسلمانان است و اگر چه تفاوت زبان داریم، اما دعای همه مان، صلح و آرامش برای مسلمانان جهان و فلسطینیان است و عزادار غزه ایم.» 

خانم‌ها با لباس‌های پاکستانی و هندو، یعنی شال های بلند و پوشش محلی، اکثریتشان به همراه فرزندان و کالسکه در دست، به محفل آمده‌اند؛ فاطمه خانوم هم، شال کشمیری بلندی دارد و سرآستین هایش یراق دوزی است؛ میپرسم، «فارسی، بلدین؟»، لبخند می‌زند و با لهجه می‌گوید: «بلدم، همسرم مشهد کار می‌کند، ماموریت دارد، بچه ها هم اینجا مدرسه قرآنی می‌روند.»؛ از برگزاری مراسم می‌پرسم و حاجتی که در شبهای قدر از خدا دارد، می‌گوید: «خوشحالم که این مراسم برگزار می شود تا همراه هموطنانم، عزاداری کنیم، دلمان شفای بیماران را می‌خواهد و اینکه آشوب و جنگ در جهان، برای کشورهای مسلمانان تمام شود.»
 

مرواریدهای غلتان اشک یک پیرزن
مرواریدهای غلتان اشک، روی گونه های زنی سالمند که تسبیح و لباسش حکایت از پاکستانی بودنش دارد، دلم را می‌لرزاند، از گوشه گوشه  محفل، صدای نجوا و  زمزمه و دعا می‌آید و مداحی متفاوت، روح را پیوند می‌زند به فرسنگ ها دورتر، سوز لحن خواندنش، هیچ چشمی را، بی اشک نمی‌گذارد و حتی اگر زبان او را بلد نباشی، حس دردی عمیق، حاکی از فراق و از دست دادن، پدر امت، پدر یتیمان عالم و مقتدای شیعیان را در آن پیدا می‌کنی؛ وقتی مداح میان جملاتش به زبان «اردو» به کلمه «علی» می‌رسد، بیشتر با روضه همنوا می‌شوی. 

لحظه به لحظه بر حضور میهمانان مراسم افزوده می‌شود، دعای جوشن کبیر قرائت می‌شود و سپس خطیب به زبان اردو سخنرانی می‌کند و پایان بخش سخنانش صلوات است.

«خطیب» هم در ادامه، نوحه‌ای اردو را با سوز و گدازی عجیب می‌خواند و اگر چشمانتان را ببندید انگار در مسجدی در هندوستان یا پاکستان هستید، زائران هندی هم همنوا شد‌ه‌اند و لحن صدای متفاوت آنها نیز حکایت از همدلی و همسرایی با نوای روضه خوان و مرثیه سوگ دارد.

خادم کفشداری بخش اردو زبانان حرم در حالی که پاسخگوی چند زائر پاکستانی است بیان می‌کند؛ همه مسلمانان عشق و ارادتشان را به زبان و لهجه کشورشان، به اهل بیت(ع) بیان می‌کنند، اما ملاک ما مسلمانان زبان نیست، این محبت به ولایت میان ما مشترک است و حضور این زائران اردوزبان در شب قدر در کنار زائران ایرانی در حرم مطهر رضوی نیز نشان دهنده‌ همین همدلی ها و اشتراک هاست.
 

استقبال یک هزار نفری عرب زبانان از احیای شب‌های قدر
از برگزار کنندگان مراسم اردوزبانان، خداحافظی و راهی مراسم عرب زبانان در رواق دارالهدایه می شوم، بنر نصب شده با نوشته‌ «مکان برگزاری مراسم زائران خارجی»، این رواق حرم را، متمایز و خادمان، زائران عرب را، برای حضور در محفل ویژه عرب زبانان که اکثریت از کشورهای لبنان و عراق هستند، راهنمایی می‌کنند، جمعیت حاضر در این مراسم، خیلی بیشتر از اردوزبانان است و فقط در بخش بانوان، بیش از یکهزار نفر در حال قرائت دعای جوشن کبیر با نوای «میثم تمار» از مداحان برجسته عرب زبان هستند. 

در رواق دارالهدایه دعای جوشن کبیر با لهجه‌ ناب، اصیل و به زبان عربی فصیح، گوش نواز است و همخوانی عرب‌ها از دیدنی ترین و شنیدنی ترین مراسم‌های این شبهای عزیز است. 

«میثم تمار» از حاضران در مراسم می‌خواهد که با او در نیایش و مناجات همصدایی و همراهی کنند و می‌گوید: «بقلب واحد و بسمت واحد» و چه زیبا یادآور می‌شود که آنها در این مکان ملکوتی دورهم آمده‌اند تا قلبهایشان به سوی قبله‌ای واحد و به سوی پروردگار یکتا متوجه باشد و چه جمله ای کاملتر در وصف این اجتماع، که «واحد باشیم، یکدل، یکدست، متحد» تا شاید در این عبادت جمعی دعاهایمان زودتر به درگاه استجابت برسد.

مداح می خواند: «یا ربنا، یا الهنا، یا ناصرنا، یا دلیلنا...» و روح شنوندگان در تلاطم است، دستها در حال قنوت و قلبها واحد. 

اینجا برروی لباس خادمان  نوشته ای نصب شده «مرشد الزوار» و یکی از خادمان بادکنکی دست دختر بچه ای داده و با او بازی می‌کند تا مادرش دعایش را با حضور قلب بخواند.
 

محور مقاومت اسلامی، اتحاد مسلمانان زیر سایه ولایت فقیه است
مراسم دعا که تمام می‌شود، آیت الله شیخ حیدری سخنرانی اش را با لحنی بسیار آرام آغاز می‌کند.

او به سوگواران علوی و ساحت قدسی امام رضا(ع) تسلیت می‌گوید و یادآور می‌شود در شبهای قدر امسال، اجتماع امت اسلام برای دعای تعجیل در فرج صاحب الزمان و آزادی غزه است.

و دعا می‌کند؛ جهان از وحوش صهیونیست و ملعونینی که نقض میثاقشان را شکستند پاک شود و جهانیان نیز آنها را طرد و این غده سرطانی از منطقه بزودی و قریبا قریبا محو شود.

سپس به موضوع اهمیت پیروی از ولایت فقیه در زمان غیبت می‌پردازد و تاکید می‌کند: محور وحدت اسلامی و محور مقاومت اسلامی اتحاد مسلمانان زیر سایه ولایت فقیه است. 

وی در ادامه به شخصیت امام خمینی(ره)، امام خامنه ای (مدظله العالی) و سید حسن نصرالله به عنوان رهبران  دهه های اخیر مسلمانان پرداخته و یادآور می‌شود: آزادی قدس از آرمان های انقلاب امام خمینی در ایران بود که انشالله با پیروزی در غزه محقق شود. 

او در پایان پیروزی در غزه را با همت و اتحاد مسلمانان ایران، عراق، سوریه و لبنان آرزو می‌کند.

شبهای قدر بارگاه منور رضوی، شاهد برگزاری اجتماع بزرگ مسلمانان و شیعیان از سراسر ایران و پنج کشور مسلمان همسایه بود و همه در کنار هم یک دعای واحد را با قلبهای مالامال از درد نجوا کردند: «آزادی قدس شریف؛ نصر در غزه.»

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

افطار تولیت آستان قدس رضوی در جمع نیروهای خدمات عمومی حرم امام رضا(ع)
تولیت آستان قدس رضوی در جمع نیروهای خدمات عمومی حرم مطهر امام رضا(ع) حضور یافت و ضمن تقدیر از تلاش‎های آنان در حفظ…

تلویزیون اینترنتی