پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی بنام آستان نیوز شامل اخبار آستان قدس رضوی،تصاویر آستان قدس رضوی و رویدادهای موقوفات امام رضا

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار نخست وزیر عراق مطرح کرد؛
۱۴۰۱-۰۹-۰۹

اعتاب مقدسه ایران و عراق عامل روابط دوستانه تاریخی دو ملت هستند

تولیت آستان قدس رضوی روابط دوستانه و برادرانه مردم دو کشور ایران و عراق را غیرقابل‌گسست دانست و گفت: اعتاب مقدسه ایران و عراق عامل روابط دوستانه تاریخی دو ملت است.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی عصر امروز(چهارشنبه) در دیدار نخست‌وزیر عراق که در حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد، ضمن تبریک انتخاب وی، اظهار کرد: ایران و عراق یک کشور هستند و این جمله به‌هیچ‌عنوان عبارتی شعاری یا تشریفاتی نیست؛ بلکه یک حقیقت عینی است.
وی افزود: ریخته شدن خون پاک سردار بزرگ و عزیز ایرانی حاج قاسم سلیمانی در کنار فرمانده گرامی عراقی ابومهدی المهندس و دیگر سربازان رشید عراقی در یک محل، موضوعی مسبوق به سابقه بوده و اتفاق جدیدی نیست.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به وقایع مشترک تاریخی ملت ایران و عراق، تصریح کرد: پس از اینکه حکومت عثمانی در ترکیه تضعیف شد استعمار پیر انگلیس قصد حمله و اشغال عراق را داشت. علمای بزرگ نجف و مردم عراق در برابر تجاوز انگلیس قیام کردند و در کنار آن‌ها علمای بزرگ ایرانی نیز که در نجف حضور داشتند مانند مرحوم آیت‌الله کاشانی هم دوش علما و مردم عراق لباس رزم پوشیده و سلاح به دست گرفته و در برابر تجاوز انگلیس ایستادند.
وی با بیان اینکه شواهد تاریخی نشان می‌دهد که همواره نگاه علما و مراجع ایرانی و عراقی این بوده که عراق و ایران یکی هستند؛ ابراز کرد: مشترکات فراوان و حوادث تاریخی همگی نشان‌دهنده این معناست که بین ملت عراق و ایران فاصله‎ای نیست؛ لذا دشمنان همواره با دسیسه‌ها و توطئه‌های مختلف در تلاش هستند میان مردم این دو کشور بزرگ اختلاف ایجاد کنند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی اظهار کرد: شاید یکی از اهداف و انگیزه‌های استکبار در تحریک صدام برای حمله نظامی به ایران، این بوده که با ایجاد یک جنگ خونین برای سالیان سال بین دولت ملت ایران و عراق دیوار ایجاد و روابط آن‌ها را تیره و تار کنند؛ زیرا هنگامی که میان دو قوم، قبیله و کشور خون ریخته شود، التیام آن به راحتی میسر نخواهد شد.
وی ادامه داد: اما پس از سقوط صدام چنان روابط دوستانه عمیقی میان دو کشور ایران و عراق برقرار شد که گویی میان این دو کشور هیچ جنگ و نبردی نبوده است، ما این معجزه و قدرت را از ائمه اطهار(ع) مدفون در عراق و مرقد شریف حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در ایران می‎دانیم.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه ما به میزبان 2 میلیون زائر عراقی در طول سال در ایران افتخار می‌کنیم؛ اظهار کرد: در حرم مطهر رضوی یک رواق و صحن را به زائران عرب زبان حضرت رضا(ع) اختصاص داده‌ایم که عمده آنها زائران عزیز عراقی هستند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی همچنین در این دیدار از مهمان نوازی مردم عراق به ویژه در ایام اربعین حسینی تقدیر کرد و گفت: نشست‌های مشترک اعتاب مقدسه ایران و عراق، جلساتی مفید برای انتقال تجربیات در جهت تسهیل امر زیارت و بهبود خدمت رسانی به زائران بوده که امیدوار هستیم با همراهی دولت جدید عراق این ارتباطات، همکاری‌ها و هم افزایی‌ها میان اعتاب مقدسه با قدرت و انسجام بیش از پیش ادامه یابد.
همچنین در این دیدار «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق، ضمن ابراز خرسندی از فراهم آمدن توفیق زیارت حضرت رضا(ع)؛ ابراز کرد: دوستی میان دو ملت ایران و عراق سابقه‎ای تاریخی دارد؛ مشترکات تاریخی، فرهنگی و مذهبی که میان مردم دو کشور وجود دارد می‌تواند موجب رابطه عمیق دوستانه میان دو کشور شود.
وی همچنین با اشاره به ملاقات خود با رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: شهادت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در کنار یک دیگر موجب تقویت ارتباط دو ملت ایران و عراق شد؛ خدماتی که سردار سلیمانی در کنار حشد شعبی برای نابودی داعش و امنیت عراق انجام داد بهترین نمونه برای اخوت، دوستی و برادری مردم دو کشور است و نشان دهنده این است که دو کشور همراه یکدیگر در یک راستا گام بر می‎دارند.
نخست وزیر عراق ضمن اعلام آمادگی برای تسهیل برقراری روابط میان اعتاب مقدسه عراق و ایران، خاطرنشان کرد: آماده هستیم در راستا تسهیل برقراری روابط میان عتبات عالیات عراق و ایران فعال کنیم و از خدمات بسیار خوب و گسترده آستان قدس تقدیر می‌کنیم که این خدمات بیان گر اخلاص مسئولان آستان قدس در عمل است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

‎ پیام تسلیت تولیت آستان قدس رضوی در پی درگذشت پدر شهیدان حجازی 
تولیت آستان قدس رضوی با صدور پیامی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین حجازی درگذشت پدر ایشان و شهیدان حجازی و رئیس مؤسسه…

تلویزیون اینترنتی