.

10 ماه تلاش زوج اصفهانی برای طراحی و وقف یک تابلو فرش نفیس

خوشحالیم که در جمع واقفان آقا هستیم

هر روز که می‌گذشت به اتمام کار نزدیک‌تر می‌شدند. دل توی دل‌شان نبود. لحظه‌شماری می‌کردند زودتر آن را تقدیم موزه آستان قدس رضوی کنند. و بالاخره روز موعود فرا رسید.

1398/1/16 جمعه

وقتی با مجتبی زارعان هم‌کلام شدم، تازه از سفر کربلا برگشته بود. واقفی از شهر دولت‌آباد برخوار اصفهان که به همراه همسرش؛ مریم رحمتی در سال 1387 تابلو فرش نفیسی را با عنوان «اهل‌بیت(ع)»، در ابعاد 70 در 130 به بارگاه امام هشتم(ع) اهدا کرده بودند. کار طراحی این تابلو فرش را آقای زارعان در مدت دو ماه انجام داده بود و بافت آن را خانم رحمتی طی هشت ‌ماه به پایان رسانده بود.
به گفته این واقف اصفهانی، ارادت خاص‌ به اهل بیت (ع) و بعد جنبه‌های معنوی و هنری کار، انگیزه طرح و بافت تابلوفرش را به وی و همسرش داده و علاقه خاص آن‌ها به امام رضا(ع) و ماندگاری اثر در موزه موجب انتخاب آستان قدس رضوی برای این وقف شده بود.
این زوج هنرمند چند ماه پس از وقف خود به مشهد باز می‌گردند و تابلوفرش را در موزه فرش آستان قدس رضوی مشاهده می‌کنند.
از مجتبی زارعان 41 ساله که در یکی از دفاتر پیش‌خوان دولت مشغول فعالیت است، از احساس‌شان پس از دیدن تابلوفرش در موزه پرسیدم و او در این باره از طرف خود و همسرش که در سفر حج است، جواب داد: به دلیل دخیل بودن در دریای بی‌کران وقف بسیار خوشحال بودیم و از لحظه‌ای که قدم در این مسیر گذاشتیم، می‌خواستیم با این کار فرهنگی و معنوی، جلوه‌هایی از مظلومیت اهل بیت(ع) را به نمایش بگذاریم. خدا را شکر تاکنون آثار این وقف در زندگی‌مان بسیار چشم‌گیر و شگفت‌انگیز بوده است.
در این تابلوفرش که برگرفته از حدیث کساء پنج تن آل عبا است، تصویرهایی از مسجد‌النبی، قرآن و غار حرا، ایوان طلای حضرت علی(ع)، نخل و چاه آب، قبرستان بقیع، درب سوخته خانه حضرت زهرا(س)، گنبد مطهر امام حسین(ع) و خیمه‌های سوخته روز عاشورا گنجانده شده است.
اطراف تابلوفرش با گل‌های نرگس به امید ظهور امام زمان (عج) تزیین یافته و در پایین نیز صلوات بر محمد و آل محمد (ص) درج شده است. در وسط تابلو نیز تصویر خانه کعبه آمده و اطراف آن با اسامی خاتم‌ الانبیاء و دیگر پیامبران اولوالعزم تزیین شده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
  • 1398/1/18 يكشنبه واقفی که از میراث خانوادگی‌اش گذشت
    در گاوصندوق را باز کرد و قرآن را در آورد. یاد دوران کودکی‌اش افتاد. روزهایی که پدربزرگ قرآن می‌خواند. قرآن را باز کرد. به آیه‌ها نگاه کرد. دلش برای ماه رمضان تنگ شد.
وقف همه جورش خوب است
وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
  • 1398/1/17 شنبه وقفی بی‌سابقه در تاریخ موقوفات آستان قدس رضوی
    نمی‌دانم وقتی نگاهش به تابلوی سبز رنگ جاده افتاد چه حسی داشت. آخر چند کیلومتر بیشتر تا مشهد فاصله نداشت. از اصفهان با موتور راه افتاده بود. موتورسیکلتی که چند ماه پیش از شیراز خریده بود و خیلی دوستش داشت، اما او عزم خود را جزم کرده بود تا نذرش را ادا کند.
عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد
  • 1398/1/17 شنبه عالمی که کتاب‌هایش را وقف کتاب‌ دوستان کرد
    «عید غدیر 1375 بود. همراه با همسرم مرحومه حاجیه خانم مرضیه حکیم نشستیم مقابل قبله. حاجیه خانم صیغه وقف خانه را که به او بخشیده بودم، خواند و من صیغه وقف همه کتاب‌های خطی، سنگی و چاپی‌ام را.
وقف بهترین کار دنیا است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گفت و گوی روز