.

«بیات مختاری» نامش با مراسم «صفه» جاودانه شد

صبح که می‌شود نماد امید و آغاز فصل زندگی و هنگامه‌ی غروب یادآور آرامش و شادی یک روز است، حال اگر در این طلوع و غروب آفتاب؛ نامی از قرآن و آیاتش به میان آورده شود، بسیار زیبا و آرامش‌بخش‌ خواهد بود.

1397/6/15 پنجشنبه

شاید قدمت بسیاری از مراسمی که در بارگاه مطهر رضوی برگزار می‌شود، بیش از 100 سال بوده و این امر برای زائران و مجاوران بسیاری حائز اهمیت و قابل تعمق است، با مراجعه به بسیاری از وقف‌نامه و مشاهده مصارف موقوفاتی واقفان به چرایی آن می‌توان آگاهی یافت.
مراسم صفه از جمله برنامه‌های حرم مطهر رضوی است که قدمتی 163 ساله داشته و «امام وردیخان بیات مختاری» در طول تمامی سال‌ها با میزبانی کارکنان و زائران بارگاه رضوی توانسته زائران و مجاوران را به بزم نیکوی قرآن‌خوانی دعوت کند و بدین‌ترتیب زمینه‌ی آرامش و ثواب برای بسیاری از افراد را با شرکت در این برنامه فراهم سازد.
یکی از جمله واقفان نیکواندیش بارگاه مطهر رضوی «امام وردیخان بیات مختاری و آبجی سلطان» است که در سال 1276 هجری قمری بسیاری از املاک و مزارع خویش را برای آستان قدس رضوی وقف کرده است.
موارد موقوفاتی وی شامل تمامی مزرعه نجف‌آباد، تمامی هفت ثمن محمدآباد، دو سوم مزرعه سنجلیه، نصف مزرعه سنجویی و تمام باغ سنجلیه به نام باغ ارم در نیشابور است.
یک چهارم باغ سنجلیه موقوفه «آبجی سلطان خانم»؛ همسر واقف بوده که او نیز با این موقوفه، همانند همسر خویش نام خود را جاودانه ساخته است.
در وقف‌نامه این موقوفه این‌گونه آمده که وی منافع و درآمد موقوفات خویش را پس از کسر دو سهم از 12 سهم حق‌التولیه و 22 خروار گندم و 16 تومان نقدی و 100 من پیه گداخته برای تأمین هزینه‌های حفاظ و روشنایی حفاظ توحیدخانه مبارکه از جمله رواق‌های شمالی حرم مطهر رضوی به کار گیرد.
همچنین در این وقف‌نامه این‌گونه آمده که مبلغ 10 تومان به عنوان عیدی به کارگزاران آستان قدس رضوی در عید نوروز اعطاء شود.
مابقی درآمد رقبات به فرزندان صلبی و بطنی واقف و واقفه تعلق داشته و نیمی دیگر از درآمد برای تعزیه‌‌خوانی و امر سوگواری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از دیگر مصارف این موقوفه نیز می‌توان به حق‌التولیه، حق‌النظاره، خدام، اعیاد، اولاد و ذوی الارحام اشاره کرد که تلاش شده تا تمامی این مصارف با درآمد کنونی موقوفه هم اکنون به اجرا رسد.